Reklama
Reklama

Skwer im. prezydenta Szczęsnego Kaczmarka miał powstać przy... poznańskim centrum handlowym

fot. archiwum Telewizji WTK

Nad propozycją mieli we wtorek dyskutować miejscy radni, ale ostatecznie została ona wycofana z obrad.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek był prezydentem Poznania w latach 1990 - 1998 roku i przez wielu uważany jest za jednego z najbardziej zasłużonych włodarzy naszego miasta. Jakiś czas temu pojawiła się propozycja, by nazwać jego imieniem poznański skwer i tym samym uczcić jego pamięć.

Aby propozycja nazwy trafiła na obrady miejskich radnych, musiała najpierw zyskać pozytywną opinię miejskiej Komisji Kultury i Nauki. Już podczas posiedzenia komisji głosy w tej sprawie były podzielone. Okazało się, że nazwany imieniem prezydenta miałby zostać skwer przy centrum handlowym Avenida, dworcu PKP i autobusowym. Swój sprzeciw wyraziła radna Bonk-Hammermeister. Jak stwierdziła, nie można zrobić "czegoś takiego" prezydentowi Kaczmarkowi. Konkretnie chodzi o nazwanie jego imieniem skweru przy "dziele" prezydenta Ryszarda Grobelnego - centrum handlowym z dołączonym dworcem. Negatywnie na ten temat wypowiedzieli się także radni osiedlowi z Wildy, a to właśnie na Widzie znajduje się skwer.

Ostatecznie Komisja Kultury i Nauki... propozycję zaopiniowała pozytywnie. We wtorek na sesji radni mieli zaakceptować nową nazwę dla skweru, ale w ostatniej chwili ten punkt wykreślono z programu obrad. Nie wiadomo czy prezydent Szczęsny Kaczmarek doczeka się upamiętnienia poprzez nazwanie jego imieniem skweru czy ulicy w innym rejonie Poznania. Można jednak przypuszczać, że taki pomysł pojawi się w przyszłości.

Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi poznaniacy zawdzięczają miedzy innymi: giełdę na Franowie, tor regatowy na Malcie czy trasę PST. Były prezydent Poznania zmarł 26 maja 2009 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 67 lat. Był absolwentem i późniejszym wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. działacz "Solidarności". Piastował urząd prezydenta Poznania od roku 1990 do 1998. Współtwórca i pierwszy prezes restytuowanego po wojnie Związku Miast Polskich. W latach 2000-2003 konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro