Reklama

Roboty i komputery będą pomagały chodzić młodym pacjentom

fot. WTK
fot. WTK

W Szpitalu Ortopedycznym im. Degi oficjalnie otwarto najnowocześniejsze w Polsce centrum rehabilitacji dziecięcej.

Nowe centrum rehabilitacyjne wyposażone jest kilkanaście urządzeń usprawniających chód. Młodzi pacjenci wpięci w egzoszkielet albo robota chodzą na bieżni i jednocześnie grają w grę komputerową. Rehabilitacja ma być dla nich motywującą zabawą. Pomysłodawcą centrum jest prof. Marek Jóźwiak. Szpital imienia Degi dostał na uruchomienie placówki unijne dofinansowanie. Dzięki temu, przez trzy lata dzieci z porażeniem mózgowym i innymi schorzeniami z całej Wielkopolski będą mogły korzystać z darmowej rehabilitacji. To około 900 pacjentów do 21. roku życia. Uczą równowagi, balansu, usiłują go zabezpieczyć przed upadkami oraz wykształcić mechanizmy, które będą go zabezpieczały. Dziecko przestaje się bać - tłumaczył przed kamerą WTK prof. Marek Jóźwiak, Klinika Ortopedii i Traumatologii dziecięcej szpitala im. Degi.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Każdy z pacjentów będzie mógł uczestniczyć w sześciu dwutygodniowych turnusach w centrum. Szpital płaci też za pobyt dziecka i rodzica w hotelu, jeżeli mieszkają poza Poznaniem. To nie tylko same ćwiczenia, sam sprzęt, to też współpraca z logopedami, psychologami, fizjoterapeutami. To też szkolenia dla tych fizjoterapeutów, którzy opiekują się pacjentami w miejscach zamieszkania - tłumaczy Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala im. Degi.

Budowa nowego centrum rehabilitacyjnego dla dzieci kosztowała dwa i pół miliona złotych.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro