Poznań pamiętał o ofiarach stanu wojennego
13 grudnia 2019 roku to 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W samo południe złożono kwiaty pod pomnikiem bł., ks. Jerzego Popiełuszki, tablicą Wojciecha Cieślewicza, głazem Piotra Majchrzaka i głazem o. Honoriusza Kowalczyka.
O godzinie 17 w kościele oo. Dominikanów przy alei Niepodległości odprawiono mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego, złożono również kwiaty w krużgankach klasztoru pod tablicą ofiar stanu wojennego.
Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Stan wojenny wprowadzono w grudniu 1981 roku, zawieszono rok później, a całkowicie zniesiono dopiero w lipcu 1983 roku. Oficjalna lista ofiar liczy prawie 100 nazwisk, jednak historycy podkreślają, że to liczba zaniżona: po odnalezieniu zwłok w śledztwach ustalano jedynie, że sprawcy pozostają nieznani, choć zgon nastąpił np. w wyniku brutalnego przesłuchania. Do tego należy doliczyć m.in. chorych, do których ze względu na wyłączenie linii telefonicznych nie można było wezwać karetki.
Prawie 10 tysięcy osób internowano, kolejne rzesze Polaków zostały zmuszone do emigracji. Stan wojenny pogorszył ponadto stan socjalistycznej gospodarki, która u progu lat 80. i tak stała już nad przepaścią.
Najpopularniejsze komentarze