Reklama
Reklama

Gdyby Jacek Jaśkowiak został prezydentem Polski, władzę w Poznaniu przejmie komisarz wyznaczony przez PiS?

fot. Jacek Jaśkowiak / FB
fot. Jacek Jaśkowiak / FB

Choć wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta, okazuje się, że nic nie jest tu oczywiste.

Jacek Jaśkowiak bierze udział w prawyborach w Platformie Obywatelskiej. Stara się o zostanie kandydatem na prezydenta Polski. By tak się stało, musi jednak pokonać Małgorzatę Kidawę-Błońską. Co stanie jeśli, Jacek Jaśkowiak nie tylko pokona rywalkę, ale też zwycięży w starciu o pałac prezydencki z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą?

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Z pewnością zostanie prezydentem naszego kraju. Pytanie pojawia się jednak w kwestii przyszłości fotela prezydenta naszego miasta. Zapytaliśmy o to w Krajowym Biurze Wyborczym. - Z uwagi na złożonośćporuszonej kwestii (brak regulacji w tym zakresie w Kodeksie wyborczym), stanowisko w tej sprawie musi zająć Państwowa Komisja Wyborcza, która najbliższe posiedzenie planuje na dzień 16grudnia - wyjaśnia nam Grzegorz Gąsior, ekspert z KBW.

Zgodnie z artykułem 492 Kodeksu wyborczego, wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta (w kodeksie - "wójta") następuje wskutek wyboru na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego. W takim przypadku wygaśnięcie stwierdza komisarz wyborczy w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. W tym jednak przypadku nie ma mowy o wyborze na prezydent Polski. Pod uwagę brane może więc być np. "pisemne zrzeczenie się mandatu" przez prezydenta miasta. I w tym przypadku stwierdzenie wygaśnięcia mandatu należy do komisarza wyborczego.

Co po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta? Przypuszczalnie osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta, czyli tak zwanego komisarza, wyznaczyłby premier. Komisarz zajmowałby stanowisko do momentu wyboru nowego prezydenta. Premier zarządza bowiem przedterminowe wybory.

Komisarz zarządzał na przykład Warszawą w 2005 roku, po tym jak prezydent stolicy Lech Kaczyński został wybrany na prezydenta Polski. I choć powinny wówczas odbyć się wybory przedterminowe (do końca kadencji prezydenta miasta był blisko rok, a przedterminowych wyborów nie ogłasza się, jeśli jest to okres krótszy niż 6 miesięcy), zmieniono przepisy wprowadzając zmianę z 6 na 12 miesięcy. Tym samym komisarz mógł rządzić Warszawą do końca kadencji. W przypadku Poznania takiej opcji nie będzie - kolejne wybory samorządowe odbędą się w Polsce w 2022 roku, a to oznacza, że w przypadku wyboru Jacka Jaśkowiaka na prezydenta RP, konieczne będą przedterminowe wybory w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro