Poznań najlepszym miastem w Polsce. Dla seniorów
Tak wynika z rankingu przygotowanego przez iKalkulator.pl.
W zestawieniu porównano ofertę dla osób powyżej 60. roku życia mieszkających we wszystkich miastach wojewódzkich. - Co zaważyło na wygranej? Przede wszystkim to, że miasto ma do zaoferowania seniorom wiele możliwości. Wyróżnia je oferta bezpłatnych form pomocy i aktywności dla osób 60+, aktywizacji seniorów czy też dostępności transportu - czytamy w raporcie.
Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii "Działania władz na rzecz seniorów", a trzecie miejsce w "Aktywizacji seniorów" oraz "Finansowanie badań". - W stolicy Wielkopolski działa zarówno Koperta Życia, Karta Seniora, Miejska Rada Seniorów czy Centrum Aktywności Seniora, ale także miasto włącza się w akcję "Miejsce przyjazne seniorom". Oprócz tego Poznań finansuje wiele badań i programów mających na celu aktywizację i pomoc osobom starszym, m.in.: szczepienia przeciw grypie, zabiegi usunięcia zaćmy dla osób 70+, rehabilitację ogólnoustrojową dla osób 65+, mammografię itp. - wymieniają autorzy opracowania.
A to nie koniec. W Poznaniu seniorzy mogą korzystać z bezpłatnych usług: taksówkarskich, mycia okien, wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego czy ze "złotej rączki". W rankingu nasze miasto chwalone jest również za dostępność transportu miejskiego oraz Bilet Seniora dla osób powyżej 65. roku życia. Bilet kosztuje 50 złotych rocznie.
- Poznań stracił punkty na dostępności opieki zdrowotnej, a także kosztach życia. W przypadku dostępności opieki medycznej miasto zajmuje 9 miejsce. Do poprawy jest zwłaszcza dostępność domów pomocy społecznej - Poznań znalazł się na 13 miejscu w tej podkategorii. Dodatkowo, w mieście trzeba zapłacić dość sporo za m2 mieszkania. Według danych NBP, średnia cena transakcyjna w Poznaniu to 7 061 zł, co ostatecznie dało mu 14 miejsce w podkategorii Ceny nieruchomości.
Najpopularniejsze komentarze