Reklama

Żółtaczka w poznańskim przedszkolu: są zachorowania

fot. _Alicja_ / pixabay.com
fot. _Alicja_ / pixabay.com

W przedszkolu na osiedlu Piastowskim odnotowano przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A. To tzw. żółtaczka pokarmowa.

O sprawie poinformował nas rodzic dziecka, które uczęszcza do przedszkola im. Lecha na osiedlu Piastowskim. - W ostatnim czasie w przedszkolu pojawiło się kilka przypadków zachorowania na WZW A. Niestety dyrekcja nie udziela bliższych informacji w tej sprawie. Poza lakonicznym pismem, nie mamy żadnych informacji o dokładnej liczbie zachorowań (wiemy na pewno o jednym, ale prawdopodobnie ta liczba się zwiększa, i obecnie podejrzana jest 3 dzieci oraz jedna wychowawczyni), co więcej poza pismem nie wiemy o żadnych innych podjętych działaniach. Sytuacja jest dziwna, bo jak wiemy doskonale, WZW A jest chorobą silnie zakaźną, a osoby zarażone długo przed pierwszymi objawami i po ich ustąpieniu zarażają. Prosiłbym o pomoc i interwencję w tej sprawie, bo jako rodzice jesteśmy zaniepokojeni, przede wszystkim o zdrowie dzieci - pisze nasz czytelnik.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Dyrekcja przedszkola przekazała rodzicom informację o zachorowaniach. - Apelujemy do rodziców, aby w przypadku dolegliwości grypopodobnych poinformowali lekarza pierwszego kontaktu oraz lekarza pediatrę o wystąpieniu w przedszkolu przypadków zachorowania na WZW A - czytamy w komunikacie. Przedszkole podjęło też decyzję o zastąpieniu materiałowych ręczników dzieci, ręcznikami papierowymi.

Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu potwierdza, że w przedszkolu odnotowano 3 zachorowania. - To dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka, a także osoba dorosła pracująca w placówce - mówi. - Prowadzimy nasze dochodzenie w tej sprawie, ale nie jest to proste, gdyż nie wiadomo konkretnie kiedy doszło do zachorowania - zauważa.

Sanepid analizuje możliwe przyczyny wystąpienia zachorowań, prowadzi wywiady z pracownikami. - Obecnie jedyne, co można zrobić, to obserwować dzieci uczęszczające do przedszkola. W przypadku wystąpienia gorączki, zażółcenia czy bólu brzucha trzeba udać się jak najszybciej do lekarza - podkreśla Staszewska. - Kluczowe jest też dbanie o higienę, a więc mycie rąk po skorzystaniu z toalety, mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. To bardzo istotne - kończy.

  • Aktualizacja
    czwartek, 28.11.2019 r., godz. 13.14
    Aktualizacja
    czwartek, 28.11.2019 r., godz. 13.14
    Jak informuje Cyryla Staszewska z sanepidu, zachorowań było więcej. - Sytuacja wyglądała tak, że najpierw mieliśmy ognisko rodzinne choroby. Zachorowali rodzice oraz ich córka. Wszyscy trafili do szpitala, z którego ojciec już wyszedł. Ich 4-letni syn nie miał objawów i chodził do przedszkola na os. Piastowskim. Później stwierdzono zachorowania w przedszkolu. Zachorowała osoba dorosła oraz dziecko. Nie wiemy jednak czy te zachorowania są powiązane, wyjaśniamy to - zapewnia. Stwierdzono więc 5 przypadków zachorowań na WZW A.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro