Żółtaczka w poznańskim przedszkolu: są zachorowania
W przedszkolu na osiedlu Piastowskim odnotowano przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A. To tzw. żółtaczka pokarmowa.
O sprawie poinformował nas rodzic dziecka, które uczęszcza do przedszkola im. Lecha na osiedlu Piastowskim. - W ostatnim czasie w przedszkolu pojawiło się kilka przypadków zachorowania na WZW A. Niestety dyrekcja nie udziela bliższych informacji w tej sprawie. Poza lakonicznym pismem, nie mamy żadnych informacji o dokładnej liczbie zachorowań (wiemy na pewno o jednym, ale prawdopodobnie ta liczba się zwiększa, i obecnie podejrzana jest 3 dzieci oraz jedna wychowawczyni), co więcej poza pismem nie wiemy o żadnych innych podjętych działaniach. Sytuacja jest dziwna, bo jak wiemy doskonale, WZW A jest chorobą silnie zakaźną, a osoby zarażone długo przed pierwszymi objawami i po ich ustąpieniu zarażają. Prosiłbym o pomoc i interwencję w tej sprawie, bo jako rodzice jesteśmy zaniepokojeni, przede wszystkim o zdrowie dzieci - pisze nasz czytelnik.
Dyrekcja przedszkola przekazała rodzicom informację o zachorowaniach. - Apelujemy do rodziców, aby w przypadku dolegliwości grypopodobnych poinformowali lekarza pierwszego kontaktu oraz lekarza pediatrę o wystąpieniu w przedszkolu przypadków zachorowania na WZW A - czytamy w komunikacie. Przedszkole podjęło też decyzję o zastąpieniu materiałowych ręczników dzieci, ręcznikami papierowymi.
Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu potwierdza, że w przedszkolu odnotowano 3 zachorowania. - To dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka, a także osoba dorosła pracująca w placówce - mówi. - Prowadzimy nasze dochodzenie w tej sprawie, ale nie jest to proste, gdyż nie wiadomo konkretnie kiedy doszło do zachorowania - zauważa.
Sanepid analizuje możliwe przyczyny wystąpienia zachorowań, prowadzi wywiady z pracownikami. - Obecnie jedyne, co można zrobić, to obserwować dzieci uczęszczające do przedszkola. W przypadku wystąpienia gorączki, zażółcenia czy bólu brzucha trzeba udać się jak najszybciej do lekarza - podkreśla Staszewska. - Kluczowe jest też dbanie o higienę, a więc mycie rąk po skorzystaniu z toalety, mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. To bardzo istotne - kończy.