Reklama

Koparka zrywa trawę i ziemię w dolinie Bogdanki: powstaną tu tymczasowe "mikro stawki"

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Do naszej redakcji trafiły zdjęcia od zaniepokojonego mieszkańca.

- Jadąc trasą PST nad Bogdanką ze zdumieniem zauważyłem koparkę, która zdejmowała warstwę trawy i ziemi na prawym brzegu rzeki (patrząc na zachód), jakieś kilkadziesiąt metrów poniżej wyremontowanego mostka (tego ze szpecącymi biało-czerwonymi barierkami) - napisał do nas czytelnik. - Czy ktoś wie o co chodzi - dopytuje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak się okazuje, w dolinie Bogdanki powstaną tymczasowe "mikro stawki". To część operacji zaplanowanej w parku Sołackim. - To tak zwane deponatory, do których będą trafiać namuły z dna głównego stawu w parku Sołackim. Zostaną doprowadzone do stawków poprzez rurociąg - wyjaśnia Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska.

Dno stawu w parku było czyszczone ostatnio około 10 lat temu. - Prace muszą być przeprowadzone w okresie międzywegetacyjnym. I choć są zaplanowane na dwa lata, główne prace odbędą się do wiosny przyszłego roku, tak, by później nie zaburzyć okresów wegetacji - dodaje.

Jak to będzie wyglądać? Po stawie będzie pływać tratwa wyposażona w pompę i rurociąg. Pompa będzie tłoczyć namuły do rurociągu, którym trafią one do obecnie przygotowywanych stawków w pobliżu Bogdanki. - Woda z namułów będzie odsączana do Bogdanki, a następnie już nieco osuszone namuły zostaną zabrane z tymczasowych stawków ciężarówkami. Cała operacja będzie kosztować prawie 1,7 mln złotych.

Po zakończeniu prac teren przy Bogdance zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro