Kolejorz pokonał mistrza Polski. Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0

W 16. kolejce PKO Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na swoim boisku Piasta Gliwice i w pełni zasłużenie zdobył 3 punkty.

Lechici od 5 października czekali na ligową wygraną i ten głód widać było od pierwszej minuty. Gospodarze lepiej weszli w mecz, kontrolowali grę i kilkukrotnie zagrozili bramce Placha, nie dało to jednak efektu w postaci gola.

Goście w końcu skonstruowali kilka akcji, najlepszą okazję mieli jednak po błędzie Muhara: Chorwat stracił piłkę pod własnym polem karnym, z prezentu nie skorzystał jednak Parzyszek, który uderzył prosto w Van der Harta.

Z kolejnymi minutami mecz mógł podobać się coraz mniej. Lech kontrolował grę, nie dawał się zaskoczyć, coraz rzadziej stwarzał sobie jednak okazje bramkowe i o wielkich emocjach nie było mowy.

Ostatecznie kibice Kolejorza doczekali się bramki jeszcze przed przerwą. W Polu karnym Malarczyk faulował Tibę, a do jedenastki podszedł Gytkjaer i już w doliczonym czasie pierwszej połowy otworzył rezultat spotkania.

Prowadzenie nie zdekoncentrowało miejscowych, którzy wyszli na drugą połowę zdyscyplinowani taktycznie i głodni drugiego gola.

W 56. minucie dobry występ asystą ukoronował Kostewicz. Ukrainiec już wcześniej był bardzo aktywny, a w akcji na 2:0 świetnie dośrodkował z lewej strony boiska w polu karne. Tam był już Gytkjaer, który strzałem głową z 5. metra nie dał golkiperowi szans.

Drugi gol dał gospodarzom ogromny zastrzyk pewności siebie. Piłkarze trenera Zurawia w pełni kontrolowali przebieg rywalizacji i co jakiś czas starali się ponownie zaskoczyć rywali, nie podejmowali jednak zbędnego ryzyka. Goście z kolei byli bardzo słabo dysponowani i tak naprawdę ani razu nie zdołali poważnie zagrozić bramce Kolejorza.

Już w doliczonym czasie gry Tiba posłał piękną piłkę w pole karne Piasta, a Amaral ładnie przyjął piłkę w okolicach 7. metra i z dużym spokojem ustalił wynik spotkania.

Kibiców Lecha mogą martwić kontuzje. Boisko z powodu urazów opuścili Gumny i Jóźwiak. Gorzej wyglądała sytuacja tego drugiego, który schodził z boiska podtrzymywany przez fizjoterapeutów. Gumny z kolei i tak nie zagra w następnej kolejce, bo zobaczył 4. żółtą kartkę w sezonie, co oznacza mecz zawieszenia.

Lech pokonał aktualnego mistrza Polski, łapiąc głęboki oddech u progu rundy rewanżowej. Przy Bułgarskiej nie było tym razem fajerwerków, była za to pewna, odpowiedzialna gra, bezwzględna skuteczność, co zapewniło tak bezcenne w sytuacji Kolejorza 3 punkty. Lechitom należą się pochwały, ale dobrą formę trzeba będzie udowodnić w kolejnym, wyjazdowym spotkaniu z Wisłą Płock.

Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0 (1:0)

Lech: Mickey van der Hart - Robert Gumny (Dejewski 66"), Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wołodymyr Kostewicz - Kamil Jóźwiak (Klupś 81"), Karlo Muhar, Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz (Amaral 73") - Darko Jevtić - Christian Gytkjaer

Rezerwowi: Miłosz Mleczko - Djordje Crnomarković, Paweł Tomczyk, Timur Zhamaledtinov, Tomasz Dejewski, Jakub Moder, Juliusz Letniowski, Joao Amaral, Tymoteusz Klupś

Piast: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Piotr Malarczyk, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov, Gerard Badia (Tuszyński 54"), Marcin Pietrowski, Sebastian Milewski (Konczkowski 78"), Patryk Sokołowski, Jorge Felix, Piotr Parzyszek (Steczyk 62")

Rezerwowi: Remigiusz Borkala, Jakub Holubek, Tomas Huk, Martin Konczkowski, Tomasz Mokwa, Dominik Steczyk, Jakub Szmatuła, Patryk Tuszyński

Bramki: Gytkjaer 45" (k), 56", Amaral 90"

90
Piękne zagranie Tiby w pole karne, Amaral przyjął piłkę w okolicach 7. metra i z dużym spokojem pokonał bramkarza
79
Problemy zdrowotne Jóźwiaka, skrzydłowy opuszcza boisko w asyście fizjoterapeutów
78
Zmiana w Piaście: Konczkowski za Milewskiego
76
Tempo meczu nieco spadło. Lech nie zamierza niepotrzebnie ryzykować, Piast ma problem z konstruowaniem akcji
64
Ładna akcja Lecha, Tiba na linii pola karnego zagrał na prawo do Jóźwiaka, ten szukał podania na 5. metr, ale rywale wybili piłkę
63
Problemy zdrowotne miał Gumny, musiał opuścić boisko, ale powinien na nie wrócić
62
Zmiana w zespole Piasta: Steczyk za Parzyszka
60
Gytkjaer! Duńczyk zmarnował dobrą okazję na hattricka, ale i tak był na spalonym
58
Lech może teraz spokojnie czekać na ruchy Piasta
56
Ładne dośrodkowanie Kostewicza z lewej strony, Gytkjaer wbiegał w pole karne i strzałem z 5. metra posłał piłkę do siatki
50
Felix szarżował środkiem boiska, został jednak powstrzymany przez obrońców Lecha
47
Lech zdobył gola tuż przed przerwą, Piast musi więc zacząć drugą połowę od ataków
37
Felix minął dwóch obrońców, zagrał na 5. metr przed bramką Lecha, ale skutecznie interweniował Satka