Reklama
Reklama

"Piekło na Ziemi": minęło 6 lat od wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Wciąż nikt nie został ukarany

fot. Mateusz Nele / OSP Zduny
fot. Mateusz Nele / OSP Zduny

14 listopada 2013 roku w Jankowie Przygodzkim doszło do wybuchu gazu, który okazał się tragiczny w skutkach.

Przed godziną 14.00 nastąpił wybuch gazu. W wyniku pożaru i eksplozji zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych. Spaliło się 10 budynków mieszkalnych, w tym dwa w budowie, oraz dwa obiekty gospodarcze.

W Jankowie Przygodzkim pracowało blisko 300 strażaków, ponad 150 policjantów i dziesiątki innych osób, w tym ratowników medycznych. - Nie da się opisać słowami, tego co ujrzeliśmy na własne oczy. Dopiero będąc tam można uświadomić sobie ogrom strat po takim wybuchu - komentowali strażacy, którzy brali udział w akcji.

Dopiero w ubiegłym roku zakończyło się skomplikowane śledztwo w sprawie wybuchu. W lipcu do sądu w Kaliszu skierowano akt oskarżenia. Zdaniem śledczych winę za wybuch ponosi 36-letni wówczas inżynier budowy. Miał on się dopuścić szeregu zaniedbań, w wyniku których doszło do rozerwania gazociągu i niekontrolowanego wycieku gazu, jego zapłonu oraz powstania pożaru strumieniowego, w wyniku którego śmierć na miejscu zdarzenia ponieśli operator koparki oraz dźwigu bocznego, 12 osób doznało obrażeń ciała w postaci oparzeń termicznych I i II stopnia, a zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo mienie w wielkiej wartości. Straty oszacowano na co najmniej 10 mln złotych. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu 8 lat więzienia.

Zobacz zdjęcia i reportaż z Jankowa Przygodzkiego przygotowany przez Telewizję Proart:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro