Pogoda jutro Pogoda Poznań
0-5
Etno Festiwal na Wyspie Edwarda POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL
Niedziela 25 czerwca 2017 g. 14.00 - 21.00

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
czerwiec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Ludożercy Z Innej Wsi, Pangraj, Rahat i Nowy Folklor Afro-Polski podczas 1. edycji folkowego spotkania muzyczno-kulturalnego.
25 czerwca br, na terenie Wyspy Edwarda na Jeziorze Raczyńskim w Zaniemyślu powstanie makieta osady nawiązującej do obozowiska z czasów Monarchii Piastowskiej, która stanie się naturalną sceną dla pierwszej edycji Etno-Festiwalu o charakterze muzyczno-historyczno-kulturalnym. Wstęp na imprezę jest całkowicie bezpłatny.
W części muzycznej zaprezentujemy koncerty czterech młodych polskich zespołów folkowych na nowo odczytujących dawne muzyczne tradycje: Pangraj, Nowy Folklor, Rahat oraz Ludożercy Z Innej Wsi. Muzyka źródeł może i dziś brzmieć atrakcyjnie dla wszystkich pokoleń słuchaczy, co udowodniają jej spektakularne sukcesy daleko poza granicami Polski. Bo to muzyka, która nie tylko bawi, ale też opowiada dawne historie i legendy, które od zawsze fascynują. Ale do tych historii będzie nawiązywać będzie nie tylko muzyka, ale również inne wydarzenia oraz aktywności obecne na festiwalu.

Na terenie Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Zaniemyślu zobaczymy pokazy inscenizujące średniowieczne życie, średniowieczną zbrojownię - prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania, tkanie na bardzie, wybijanie monet średniowiecznych, pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych. Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski. Naturalną scenografię do pokazów stanowić będą wchodzące w skład obozowiska trzy namioty oraz skóry, kotły, sprzęty codziennego użytku, uzbrojenie, naczynia czy stanowiska rzemieślników.
Starosta Powiatu Średzkiego, Marcin Bednarz: Każdy, kto choć raz odwiedził Wyspę Edwarda wie, że musi tutaj wrócić nie tylko ze względu na jej walory historyczno-przyrodnicze. Bardzo ciekawa jest jej historia. W latach 1815-1845 zarządzał nią Hrabia Raczyński, który popełnił tu bardzo niekonwencjonalne samobójstwo poprzez strzał w głowę z armaty. Replikę armaty można oglądać dziś przed restauracją, mieszczącą się w wybudowanym w latach 1817-1819 modrzewiowym Dworku Szwajcarskim. Na wyspie rośnie też kilkanaście dębów będących pomnikami przyrody. Aktualnie można się tu dostać jedynie promem, jednak w najbliższej przyszłości będzie położony most, który ułatwi turystom przemieszczanie się. Od roku wyspą zarządza Powiatowe Centrum Rozwoju, które prowadzi na niej liczne inwestycje mające uczynić to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Historia Wyspy Edwarda, jak i jej otoczenie sprzyjają wszelkim imprezom o charakterze historycznym, przyrodniczym, muzycznym czy też kulturalnym. Dlatego planowany na 25 czerwca Etno Festiwal jest przedsięwzięciem kulturalnym idealnie wpasowującym się w klimat tego miejsca.

Impreza potrwa od godziny 14:00 do 21:00

Zespoły:
Pangraj to całkowicie akustyczna kapela z Poznania. W swojej twórczości młodzi muzycy inspirują się szeroko pojętym folkiem, muzyką bałkańską, cygańską, jazzem, ale także bluesem, reagge, muzyką filmową. Polskie teksty, niekiedy z nutą humoru oraz ironii poruszają między innymi tematy wolnościowe i społeczne. Zespół na swoim koncie ma sporo występów klubowych i konkursowych

Ludożercy z innej Wsi, czyli Malwina Paszek i Tomek Grdeń, wykonują autorskie piosenki oparte na folku bałkańskim i polskim. Osadzone są w piosence kabaretowej. Oprócz tego wykonują tradycyjne tematy głównie z Bułgarii, Macedonii i Rumunii. Główna osią ich zainteresowań jest muzyka Cyganów bałkańskich, folklor miejski i polskie tematy ludowe. Na scenie występują niejako z trzecim członkiem zespołu, którym jest looper.

Projekt Rahat (z języka arabskiego: cisza, przestrzeń) to muzyczna podróż dwóch multiinstrumentalistów mocno zafascynowanych brzmieniami bałkańskimi, śródziemnomorskimi oraz orientalnymi. Bałkany, teren zasiedlony przez Słowian, przez lata podlegał wpływom osmańskim, które ostały się muzyce regionu, tworząc mieszankę iście wybuchową. Rahat idzie jeszcze dalej: oryginalne instrumentarium oraz elektronika obsługiwana na żywo tworzą nowy, unikalny język, którym muzycy przekazują historie pełne emocji albo – jak sami mówią o swojej twórczości - transcendentalne medytacje dźwiękowe w intencji pokoju i szczęścia na świecie Na przełomie sierpnia i września 2017 zespół weźmie udział w międzynarodowym projekcie Voices & Bridges w Izraelu/Palestynie, podczas którego powstanie płyta z lokalnymi muzykami, nagrana podczas serii koncertów na Zachodnim Brzegu. Grupa kończy również pracę nad swoim pierwszym albumem.Nowy Folklor gra taneczną muzykę, jakby Polska była wyspą na Karaibach.
Projekt Macieja Mustafy Giżejewskiego powstał, gdyż. żyjąc w mieście został on odcięty od swoich korzeni, do których wraca, zabierając ze sobą cały bagaż muzyczny, o który wzbogacił się po drodze. Tematem projektu jest chęć rewitalizacji polskiego folkloru, wskrzeszenie tradycji wspólnego grania, tańczenia i śpiewania w atmosferze niczym nieskrępowanej radości i wzajemnego szacunku. To również fenomen komunikacji międzykulturowej w którym ,mimo bariery językowej, muzyka płynie bez żadnych granic od Poznania przez cały świat.


Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/452454778434860/

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.