Reklama
Reklama

Wnętrza zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności odzyskały dawny blask

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Oprócz remontu pomieszczeń, konserwacji poddano także bezcenne atlasy - najstarsze pochodzą z XVI wieku.

W ramach prac modernizacyjnych odnowiono sztukaterie, dostosowano gmach do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także wymieniono instalacje. Na pierwszym piętrze budynku powstała Filia Sztuki. W jej zasobach znajduje się ok. 32 tys. książek i ok. 34 tys. zbiorów muzycznych. Czytelnicy znajdą tam literaturę popularnonaukową o architekturze, rzeźbie, rysunku, muzyce, teatrze, a także filmie, wzornictwie i modzie.

Gromadzone w Filii Sztuki publikacje mogą być pomocne przy pisaniu prac naukowych, stać się inspiracjami dla działań kreatywnych, wspierać w samokształceniu. Lekturę dla siebie znajdą tu zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z teorią i historią sztuki, jak i osoby o sprecyzowanych zainteresowaniach, poszukujące szczegółowych opracowań. W przestrzeniach filii, w ponad 100 działach tematycznych, będzie można pożyczyć biografie artystów, publikacje z zakresu historii kultury, książki o wnętrzach, plakacie, ilustracji książkowej, rzemiośle artystycznym, teorii komiksu - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Filia będzie otwarta dla czytelników od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00 oraz w soboty od 10.00 do 17.00.

Poza modernizacją budynku, konserwacji a następnie digitalizacji poddano 23 atlasy w 32 tomach, pochodzące z XVI-XIX wieku. To najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone destrukcyjnym upływem czasu zbiory map z kolekcji kartograficznych Biblioteki Raczyńskich. Wśród nich znajduje się między innymi wydawany od 1570 roku atlas świata, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego, a także "Theatrum Orbis Terrarum" flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa, wydany w Antwerpii w 1595 roku. Wystawa atlasów planowana jest w Galerii Atanazego na pierwszą połowę maja - podkreślają miejscy urzędnicy.

Oficjalne otwarcie biblioteki po modernizacji odbyło się w czwartek, 31 marca.

Biblioteka Raczyńskich to jeden z symboli i ikon architektonicznych stolicy Wielkopolski zarówno w wymiarze materialnym i duchowym. Bardzo się cieszę, że przy wkładzie środków miejskich i unijnych udało się sfinalizować remont wnętrz tego zabytkowego gmachu - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wartość projektu "Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych" to ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy UE wynosi ponad 16 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.74 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro