Reklama

Teatr Animacji obchodzi 75. urodziny!

fot. Teatr Animacji

Poznań był jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym pod koniec II wojny światowej rozpoczęła działalność scena lalkowa.

Instytucja została formalnie powołana do istnienia 9 kwietnia 1945 roku. Spektakle wystawiał Poznański Teatr Marionetek znany dzisiaj jako Teatr Animacji. Pierwsza premiera teatralna wystawiona został już kilka dni później, był to "Śpiewak leśny" Henryka Żuchowskiego.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


W mieście spustoszonym przez II wojnę światową, znalezienie przestrzeni na działalność teatralną było niełatwym zadaniem, jednak dzięki determinacji m.in. Haliny Lubicz, pierwszej dyrektorki teatru udało się w końcu znaleźć opustoszałą salkę w kamienicy przy kościele pw. Św. Marcina. To właśnie w niej 17 kwietnia "45 roku zainaugurował swoją działalność Poznański Teatr Marionetek - mówi Agata Drwięga z Teatru Animacji.
Niektórzy starsi mieszkańcy są przekonani, że od momentu wyburzenia kamienicy przy kościele św. Marcina, teatr lalek w ich mieście przestał istnieć. My uważamy jednak, że w teatrze najważniejsza nie jest nazwa ani budynek. Teatr tworzą pozytywni wariaci zakochani w sztuce oraz widzowie pragnący brać udział w spektaklach. W stolicy Wielkopolski te dwie grupy nieustannie spotykają się już od 75 lat - dodaje Agata Drwięga.


Teatr przez trwający stan epidemii zwiesił działalność stacjonarną. Widzowie cały czas mogą brać udział w życiu instytucji. Do niedzieli (19.04) można obejrzeć online jeden z ich najnowszych spektakli. "Nowe szaty Króla" w reżyserii Artura Romańskiego. Ponadto Teatr Animacji udostępnił piosenki z dwóch koncertów aktorsko-lalkowych: "Miłość nie boli, kolano boli" oraz "La La Lalki".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro