Reklama
Reklama

Wielkopolski odcinek A2 najdroższym odcinkiem koncesyjnym autostrady w Polsce

fot. Autostrada Wielkopolska

Tak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

W Polsce możemy obecnie jeździć po czterech odcinkach autostrad wybudowanych przez prywatnych inwestorów w oparciu o umowy koncesyjne z państwem. Niestety to właśnie pod Poznaniem mamy najdroższy odcinek w Polsce. Za przejechanie każdego kilometra pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem (z opłat wyłączona jest tylko obwodnica Poznania) zapłacimy 40 groszy. Drugie miejsce zajmuje autostrada A4 na odcinku między Katowicami i Krakowem. Tu przejechanie każdego kilometra kosztuje 33 grosze. Są to koncesje I kategorii - to koncesjonariusz ustala wysokość opłat za przejazd i zatrzymuje dla siebie środki uzyskane z opłat. Co istotne, choć jest tu drogo, może być jeszcze drożej - maksymalny pułap przewidziany w umowach nie został jeszcze osiągnięty.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Dużo mniej zapłacimy za przejechanie tras objętych koncesją II kategorii. Tutaj to państwo ustala wysokość opłat, a koncesjonariusz musi odprowadzać środki uzyskane z tego tytułu do Krajowego Funduszu Drogowego. Sam natomiast otrzymuje wynagrodzenie z budżetu państwa za udostępnianie autostrady kierowcom. I tak za przejechanie kilometra na odcinku A1 Gdańsk - Toruń zapłacimy 20 groszy, a na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Świecko tylko 17 groszy.

- Przeprowadzona w toku kontroli analiza umów koncesyjnych wskazuje, że wszystkie zawierają szereg postanowień niekorzystnych dla strony publicznej lub użytkowników autostrad, dotyczących m.in. modelu finansowania budowy i utrzymania drogi, rozkładu ryzyka oraz mechanizmów rozstrzygania sporów. Dlatego też w ocenie NIK, interesy Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych nie zostały w pełni zabezpieczone - informuje NIK.

NIK zwraca uwagę Ministrowi Infrastruktury na konieczność "uregulowania zasad sprawowania nadzoru nad realizacją zadań powierzonych Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, związanych z egzekwowaniem warunków umów koncesyjnych".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro