Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Królowej Jadwigi: zabytkowy słup pozostał na swoim miejscu

sk
czwartek, 21.09.2017 r.
godz. 13.51
sk | czwartek, 21.09.2017 r., godz. 13.51
Królowej Jadwigi: zabytkowy słup pozostał na swoim miejscu
fot. ZTM

Podczas przeprowadzonego latem remontu na ulicy Królowej Jadwigi dokonano wymiany m.in. słupów trakcyjnych. Jeden z nich pozostał jednak na swoim miejscu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-1°C 1017 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1015 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Chodzi o słup kratowy zlokalizowany w pobliżu węzła AWF. Inicjatywa o pozostawieniu go na swoim miejscu wyszła od Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Zielona konstrukcja składa się z czterech kątowników i łączących je płaskowników. - Stoi w tym miejscu od połowy lat 50., czyli od budowy linii tramwajowej na ówczesnej ulicy Marchlewskiego. Dwa podobne słupy można znaleźć jeszcze na Rynku Wildeckim - tłumaczy Krzysztof Dosatni z KPMS.

- Generalną zasadą jest, aby elementy infrastruktury nie dominowały nad architekturą, zielenią, ludźmi na ulicach. Dlatego wprowadzamy kolor dyskretny, grafitowy. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z konstrukcją historyczną, której obecność chcemy zaakcentować, a dodatkowo jest to możliwe poprzez zachowanie kolorystyki, kojarzonej z komunikacją miejską - przyznał Piotr Libicki, plastyk miejski.

Pomysł pozytywnie zaopiniowała Miejska Konserwator Zabytków. Wkrótce na słupie pojawi się tabliczka z informacją dlaczego został pozostawiony w tym miejscu i wyróżnia się od nowych, pomalowanych na grafitowo.