Reklama
Reklama

11 lat temu Poznań żegnał Ikarusy (video)

fot. MPK Poznań Sp. z o.o. / FB

16 stycznia 2010 roku w Poznaniu odbyło się wielkie pożegnanie autobusów Ikarus. Zanim pojazdy odeszły do lamusa przez lata kursowały na liniach dziennych, a następnie jedynie na liniach nocnych.

Aż 55 Ikarusów trafiło do Poznania na początku lat 80-tych. Te węgierskie maszyny zrewolucjonizowały tabor komunikacji miejskiej w naszym mieście. - Komfort jazdy przegubowym Jelczem i jego węgierskim następcą był nieporównywalny - mówił kilka lat temu Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

W pierwszy kurs Ikarus 1001 wyruszył 29 czerwca 1981 roku. Wybrano dla niego linię nr 82. Następnie pojawiał się m.in. na liniach 61 i 68 wzbudzając ogromne zainteresowanie pasażerów. Poznaniacy zaczęli się przyzwyczajać do widoku tak nowoczesnego pojazdu na ulicach, a do Poznania zaczęły przyjeżdżać kolejne zamówione autobusy. W połowie lat 80-tych na stanie było łącznie 200 autobusów Ikarus różnych typów. Kolejne wersje wozów tej marki dotarły do MPK Poznań w 1992 roku.

Ikarusy jeździły po Poznaniu na regularnych liniach do stycznia 2010 roku. W ostatnich latach swojej obecności w stolicy Wielkopolski można je było zobaczyć głównie na liniach nocnych. Właśnie pięć lat temu zdecydowano, by zachować dwa egzemplarze takich autobusów po to, by cieszyły oko przyszłych pokoleń.

16 stycznia 2010 roku odbyła się Pożegnalna Parada Ikarusów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało na Placu Wolności sześć pojazdów. Towarzyszyły im dwa wozy naprawcze. Główną atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na miejscu kierowcy. Parada cieszyła się sporym zainteresowaniem poznaniaków.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
20.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro