Reklama
Reklama

Mieszkańcy północnej Wielkopolski znów mogą zyskać dogodny dostęp do pociągów . Jest porozumienie!

fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie z władzami województwa i lokalnych samorządów w sprawie współpracy zmierzającej do przywrócenia połączeń pasażerskich między Czarnkowem a Wągrowcem. Rewitalizacja trasy umożliwi wygodne podróże m.in. do Poznania i Piły.

Odtworzenie ruchu pasażerskiego między Czarnkowem a Wągrowcem to zwiększenie możliwości kolei w regionie: zapewni dogodne podróże w ciągu komunikacyjnym Czarnków - Rogoźno - Wągrowiec oraz umożliwi dobre połączenia w kierunku Poznania i Piły.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Systematyczny rozwój kolei to priorytet PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dlatego sukcesywnie staramy się przywracać połączenia pasażerskie tam, gdzie jest to możliwe. Podpisane dziś porozumienie to wyraz dobrej współpracy z województwem wielkopolskim i lokalnymi samorządami, dzięki której Czarnków, po wielu latach, ponownie może zyskać dostęp do pociągów. Dla mieszkańców oznacza to wygodne dojazdy do szkoły i pracy, a dla regionu impuls do dalszego, dynamicznego rozwoju - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na mocy zawartego w ostatnich dniach porozumienia województwo wielkopolskie wraz z 11 samorządami powiatów i gmin oraz prywatną firmą zobowiązały się do opracowania analiz technicznych i ekonomicznych, które określą zasadność rewitalizacji trasy, a w efekcie przywrócenia na niej połączeń pasażerskich. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako partner merytoryczny, będą opiniować poszczególne etapy dokumentacji. Umożliwi to dobre i sprawne przygotowanie inwestycji - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.

Opracowane analizy obejmą dwa odcinki linii kolejowych: Wągrowiec - Rogoźno - Bzowo Goraj (linia nr 236) oraz Bzowo Goraj - Czarnków (linia nr 390). Warianty, rozwiązania techniczne i zakres prac niezbędnych do wykonania określi szczegółowa dokumentacja. Wstępne założenia zakładają prace torowe na odcinku ok. 65 km, a także budowę ok. 0,6 km łącznicy, umożliwiającej pociągom ominięcie stacji Bzowo Goraj, co skróci czas przejazdu - nie będzie konieczności zmiany czoła pociągu. Trasa ma zostać przygotowana do prędkości 100 lub nawet 120 km/h. Podróż między Czarnkowem a Poznaniem szacowana jest na ok. 1 godzinę - dodaje Śledziński.

Realizacja prac, dokładny zakres robót i termin rozpoczęcia inwestycji będą uzależnione od możliwości pozyskania finansowania.

Połączenia pasażerskie między Czarnkowem a Wągrowcem zostały zawieszone w 1992 r. Obecnie trasa, na odcinku Czarnków - Rogoźno, wykorzystywana jest do przewozów towarowych. Korzysta z niej średnio 50 par pociągów rocznie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro