blog background
 
Egeon: Leasing samochodów
samochody, finanse, pieniądze, motoryzacja
metka_epoznan
Leasing samochodu - tani i najlepszy sposób na auto? Już nie - zmiany podatkowe.
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 75

Niedawno ministerstwo finansów poinformowało o nowych przepisach podatkowych, które mają wejść wkrótce w życie. Między innymi ma zostać ograniczona możliwość odliczenia rat - czyli czynszów leasingowych od podatku.

Według zapowiedzi ograniczenia ma to dotyczyć samochodów, czy też kwoty powyżej 150 tys. zł, ale posiadacze tańszych samochodów również mogą odczuć nowe przepisy podatkowe.

Do tej pory leasing był uznawany za najlepszy i najtańszy sposób zakupu samochodów dla firm, a to ze względu na korzyści podatkowe – miesięczną fakturę za leasing można jeszcze na dzień dzisiejszy całkowicie wrzucać w koszty, a dzięki temu płacić mniejsze podatki. Jest to systematyczny koszt rozłożony w czasie, co sprawiało, że leasing był bardzo chętnie wybieraną formą zakupu nowych samochodów przez firmy. Napędzał też rynek motoryzacyjny i finansów uwzględniając firmy leasingowe. Może się to jednak wkrótce zmienić.

Do tej pory tani leasing samochodu, po uwzględnieniu odliczeń w całości mógł być nawet bardziej opłacalny niż zakup samochodu ze środków własnych, na przykład za gotówkę. Dlatego też większość osób prowadzących działalność gospodarczą decydowało się właśnie na tę formę finansowania.

Wprawdzie można powiedzieć, że luksusowe auta nie są potrzebne do prowadzenia działalności, ale wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy do poważnego kontrahenta za granicę. Niestety, ale samochód jest częścią naszego wizerunku i świadczy o tym, czy jesteśmy poważnym partnerem dysponującym poważnym kapitałem, czy też nie koniecznie.

Kolejny problem pojawi się dla firm zajmujących się wynajmem samochodów, oczywiście firm leasingowych itp. Przedsiębiorstw wynajmujących limuzyny, zapewne również firm transportowych oraz przewozowych oferujących transport autobusami. Zapewne też spadnie sprzedaż nowych samochodów na rzecz starych.

Wszystko po to by ponownie sięgnąć do kieszeni podatników, którzy kupując samochód nie będą mogli się uchronić przed płaceniem podatku. Warto również wspomnieć, że dopiero co pojawił się nowy podatek – czyli tak zwana opłata paliwowa – 10 groszy do każdego litra paliwa. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że wprowadzoną ją w momencie, gdy ceny benzyny sięgają rekordowych poziomów. Firmy transportowe  zapewne dotkliwie odczują wszystkie te zmiany.

Niestety trudno się zgodzić z obietnicami z TV, że obecny rząd wspiera przedsiębiorców, chyba że spuszczanie manta firmo transportowym i związanym z samochodami manta można uznać za pomoc.

Wszystko pewnie jak zwykle rozejdzie się po kościach, a żaden późniejszy rząd już tego nigdy nie wycofa, ani nie naprawi.

fabryka Mercedesa


znaczek Jaguara


Źródła (informacje o leasingu samochodów):

1. https://www.eit-centrum.waw.pl/najtanszy-leasing-gdzie/ - Najtańszy Leasing. Najlepszy Tani Leasing Samochodowy – Gdzie? Który wybrać na samochód?

2. https://antyranking.blogspot.com/2017/02/najlepszy-leasing-najtanszy-gdzie.html - Najlepszy Tani Leasing. Najtańszy - gdzie najtaniej? Który wybrać na samochód? Opinie i Recenzja.


Inne:


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Bartek