Reklama

Co ze strefą płatnego parkowania na Ratajach? Podsumowano konsultacje z mieszkańcami

Strefa na osiedlu Rusa | fot. Agnieszka
Strefa na osiedlu Rusa | fot. Agnieszka

Konsultacje przeprowadzono jesienią z mieszkańcami osiedli SM Osiedle Młodych.

Jak informowaliśmy już na epoznan.pl, założenie jest takie, że mieszkańcy osiedli otrzymają po dwa identyfikatory na mieszkanie, które będą upoważniać do bezpłatnego parkowania. Każdy będzie musiał być przypisany do konkretnego pojazdu. Identyfikatory dostaną też najemcy i dzierżawcy lokali na terenie spółdzielni. Wszyscy inni za pozostawienie samochodu w strefie będą musieli zapłacić w automacie parkingowym. Darmowa ma być jedynie pierwsza godzina.

Jak poinformowało w czwartek kierownictwo spółdzielni Osiedle Młodych, dwa etapy konsultacji już się zakończyły. Spółdzielcza Strefa Parkowania (SSP) ma być wprowadzona tam, gdzie mieszkańcy mają problem ze znalezieniem miejsc parkingowych. Chodzi przede wszystkim o osiedla Piastowskie, Jagiellońskie, Oświecenia, Powstań Narodowych, Pomet, Tysiąclecia. - Pomimo tego, że co roku staramy się wygospodarować nowe miejsca postojowe, problem ten występuje nadal. Jednak projektując parkingi przy budynkach spółdzielczych powstałych w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia brano pod uwagę znacznie mniejszą liczbę samochodów. Obowiązywał wtedy bowiem inny wskaźnik miejsc parkingowych. Tereny wokół budynków z wielkiej płyty mają określoną powierzchnię, na której z kolei obowiązują ograniczenia w zabudowie w postaci zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przepisy te oraz możliwości finansowe ograniczają perspektywy budowy nowych miejsc postojowych, np. w postaci parkingów wielopoziomowych. Celem wprowadzenia SSP jest zabezpieczenie miejsc postojowych dla mieszkańców Spółdzielni - wyjaśnia spółdzielnia.

W trakcie konsultacji mieszkańcy zgłosili do spółdzielni setki pytań, na które spółdzielnia odpowiada. Chodziło m.in. o to, gdzie konkretnie wprowadzona zostanie strefa (może być wprowadzona tylko na terenie należącym do spółdzielni, a więc np. na ulicy Wioślarskiej czy Obrzyca na osiedlu Piastowskim strefy nie będzie), a także czy spółdzielnia rozważa dłuższy postój bez opłat (spółdzielnia będzie rozważać inne opcje).

Co istotne, to mieszkańcy poszczególnych osiedli mają decydować o tym, czy strefa zostanie u nich wprowadzona. - Uważamy, że o zasadach strefy powinni zdecydować wszyscy mieszkańcy Spółdzielni, jednak, czy wprowadzić ją na danym osiedlu, wyłącznie jego mieszkańcy. W związku z powyższym, w 2024 roku zostaną przeprowadzone 2 ankiety - pierwsza dot. kształtu strefy, gdzie prawo będzie miał wypowiedzieć się każdy mieszkaniec Spółdzielni, a po odpowiednim czasie poprzedzonym szeroką kampanią informacyjną, druga, w której wezmą udział wyłącznie mieszkańcy os. Piastowskiego (gdzie problem z parkowaniem jest największy), którzy odpowiedzą na pytanie, czy wyrażają zgodę na wprowadzenie strefy parkowania na swoim osiedlu - podkreśla SM Osiedle Młodych. Ankieta ma trafić do mieszkańców w pierwszym kwartale 2024 roku.

Przypomnijmy, że jeśli strefa zostanie wprowadzona, nie będzie to pierwsza strefa płatnego parkowania wprowadzona w życie przez SM Osiedle Młodych. Wiosną ubiegłego roku parkomaty uruchomiono przy wieżowcach 11-13 na osiedlu Rusa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro