Źle zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Piast Gliwice - Lech Poznań 4:0

W 22. kolejce Lotto Ekstraklasy Lech Poznań wysoko przegrał na wyjeździe z Piastem Gliwice i jest coraz niżej w tabeli.

Trener Nawałka zdecydował się na kilka zmian w pierwszej jedenastce. Na ławkę zostali odesłani m.in. Jóźwiak i Rogne, szansę na bokach obrony otrzymali Wasielewski i Kostewicz. Pomimo sporej krytyki ze strony mediów kolejną szansę otrzymał Vujadinović, który parę stoperów stworzył z Janickim.
Od początku było widać, że oba zespoły mają do siebie sporo szacunku i są bardzo skupione na unikaniu błędów. Z każdą minutą rozkręcali się jednak gospodarze, którzy przeważali nad Lechem pod względem taktycznym i co jakiś czas starali się zagrozić jego bramce.
W pierwszych 45 minutach Kolejorza grał po prostu źle. Lechici byli wolni, brakowało ruchu, a jedyne próby stworzenia zagrożenia opierały się na indywidualnych akcjach, kończących się zwykle stratami.
Gospodarze nie byli wcale zespołem z innej planety, ale na tle Lecha prezentowali się bardzo korzystnie. W środku pola ciężar gry brał na siebie Dziczek, a zagrania na skrzydła i następujące po nich dośrodkowania okazywały się groźną bronią przeciwko defensywie Kolejorza. Po uderzeniu Feliksa piłka trafiła jeszcze w słupek, ale już Parzyszek wykorzystał dobre podanie Konczkowskiego i strzałem głową pokonał Buricia.
Po objęciu prowadzenia miejscowi wyraźnie się cofnęli, ustawili szczelne szyki obronne i do końca pierwszej połowy nie dali się zaskoczyć.
W drugiej połowie goście nie ruszyli do ataków, a wręcz przeciwnie: inicjatywę mieli gospodarze, którzy szukali drugiego gola i dość szybko go znaleźli: po ogromnym zamieszaniu piłkę z kilku metrów posłał do bramki Felix.
Lechici wciąż spali, a gospodarze grali w piłkę, co przekładało się na kolejne gole. Najpierw z rzutu wolnego pięknie trafił Kirkeskov, a na 4:0 podwyższył Valencia, wykorzystując dobre zgranie Parzyszka i fatalną postawę stoperów Kolejorza.
Do końca spotkania piłkarze Kolejorza nie podjęli realnej walki z gospodarzami, którzy przy wysokim prowadzeniu kontrolowali przebieg spotkania. Już w doliczonym czasie gry arbiter dopatrzył się faulu w polu karnym na Amaralu, ale Tiba nie wykorzystał jedenastki.

O ile po porażce z Zagłębiem można było mówić o przypadku, o tyle teraz nie ma o nim mowy: Lech jest u progu piłkarskiej wiosny w słabej formie i w chwili obecnej nie ma szansy na nawiązanie walki z ligową czołówką. Trener Nawałka ma tydzień, żeby odmienić zespół przed meczem z Legią Warszawa i nie będzie to proste zadanie.

Piast Gliwice - Lech Poznań 4:0 (2:0)

Piast: Plach - Kirkeskov, Czerwiński, Pietrowski, Hateley, Parzyszek (Papadopulos 75"), Dziczek, Felix (Badia 87"), Valencia (Jodłowiec 84"), Konczkowski, Sedlar

Rezerwowi: Szmatuła, Jodłowiec, Sokołowski, Mokwa, Badia, Papadopulos, Korun

Lech: Burić - Wasielewski, Janicki, Vujadinovic, Kostewicz, Trałka, Tiba, Klupś (Jóźwiak 60"), Amaral, Jevtić (Gajos 61"), Gytkjaer (Zhamaletdinov 76")

Rezerwowi: Putnocky, De Marco, Rogne, Gajos, Zhamaletdinov, Cywka, Jóźwiak

Bramki: Parzyszek 31", Felix 53", Kirkeskov 65", Valencia 71"

90
Mamy jeszcze analizę VAR, czy będzie karny dla Lecha?
88
Dzięki tej wygranej Piast wyprzedzi Lecha w tabeli. Zrobiła to także Pogoń Szczecin, która pokonała Górnika Zabrze
71
Dośrodkowanie z prawej strony boiska w pole karne, Parzyszek zgrał piłkę na 5. metr, a tam był Valencia, który łatwo zdobył gola
70
4:0. Nokaut
69
Indywidualny rajd Jóźwiaka, minął dwóch rywali, ale zatrzymał się na Pietrowskim
68
Gytkjaer w końcu oddał strzał. Niestety niecelny, ponadto Duńczyk był na spalonym
57
Kolejna akcja Piasta, tym razem zakończona złym podaniem Parzyszka w polu karnym
53
Bardzo dobra akcja Piasta, piłka trafiła pod bramkę Lecha, wtedy zaczął się festiwal kiksów, zakończony celnym strzałem Feliksa z kilku metrów
53
Co to było? Piłka w bramce Lech, 2:0 dla Piasta
52
Tym razem nieudane rozegranie rzutu rożnego w wykonaniu gospodarzy
52
strata Lecha, szybka piłka na lewą stronę boiska, tam był Valencia, ale jego podanie zablokował Janicki. Rzut rożny dla Piasta
51
Spokojny atak pozycyjny Lecha
49
Celnie uderzenie głową w wykonaniu Sedlara, ale piłka trafiła wprost w dłonie Buricia
49
Szansa dla Piasta, ale Trałka zablokował uderzenie Parzyszka
48
Dośrodkowanie Amarala w pole karne Piasta, ale piłka wylądowała w dłoniach Placha
46
Rozpoczęła się druga połowa spotkania. Oba zespoły bez zmian
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Piast Gliwice - Lech Poznań 1:0. Bramka: Parzyszek 31'
44
Gytkjaer ładnie zgrał w polu karnym piłkę Jevticiovi, ale ten nie zdołał jej opanować
43
Hateley ucierpiał blokując strzał Jevticia, ale będzie mógł kontynuować grę
42
Zablokowany strzał Jevticia z 17. metra
40
5 minut do końca pierwszej połowy
39
Piast spokojnie czeka na ruchy Lecha, ale goście nie mają pomysłu na składną akcję
38
Na indywidualną akcję porwał się Gytkjaer, ale jego dośrodkowanie okazało się fatalne. Od bramki Piast
37
Gra Lecha wygląda na razie po prostu źle, mało jest ruchu, zawodnicy nie pokazują się kolegom do zagrań
35
Nieudany drybling Jevticia w polu karnym Piasta i Szwajcar straci piłkę
33
Lech w trudnej sytuacji, piłkarze Nawałki muszą się przebudzić
31
Szybka akcja Piasta, Konczkowski z prawej strony dośrodkował w pole karne, a tam świetnie odnalazł się Parzyszek i strzałem głową zdobył gola
22
Trałka znalazł się w polu karnym Piasta, ale nie przejął piłki. Od bramki zaczną gospodarze
21
Szybka akcja Lecha, Klupś sprytnie zagrał piętą, ale oprócz obrońców oszukał również swojego kolegę i z akcji nic nie wyszło
20
54:46 w posiadaniu piłki dla Piasta
19
Słupek ratuje Lecha po strzale głową z kilku metrów! Uderzał Felix
19
Dobre rozegranie Piasta na prawą stronę, ale obrońcy Lecha poradzili sobie z dośrodkowaniem
17
Amaral oddał niecelny strzał zza pola karnego, ale wcześniej arbiter dopatrzył się spalonego
16
Strata Kostewicza, co skończyło się sytuacją dla Piasta, ale strzał Dziczka zza pola karnego okazał się niecelny
14
Plach poradził sobie z dośrodkowaniem Jevticia i złapał piłkę
13
Tiba wywalczył rzut rożny dla Lecha
13
Amaral ładnie utrzymał się przy piłce, podał do Klupsia, ale jego dośrodkowanie zablokowano, podobnie jak porpawkę Wasielewskiego
12
Nieudana akcja gospodarzy. Od bramki zacznie Burić
10
Oba zespoły są na razie bardzo skupione i przede wszystkim starają się unikać błędów
9
Piłka trafiła w pole karne Lecha, ale dobrą interwencję zaliczył Kostewicz
8
Kompletnie nieudane zagranie Jevticia z rzutu wolnego i piłkę przejęli gospodarze
6
Faul na Wasielewskim, będzie rzut wolny dla Lecha w bocznym sektorze
5
5 minut za nami, na razie żaden z zespołów nawet nie zbliżył się do pola karnego rywala