Trzy gole Gytkjaera, trzy czerwone kartki gości. Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 3:1

W rewanżowym spotkaniu II rudny eliminacji Ligi Europy Lech Poznań pokonał po dogrywce Szachtior Soligorsk i awansował do kolejnej fazy rozgrywek.

Po pierwszych dziesięciu minutach wydawało się, że Kolejorz może mieć kłopoty. Przyjezdni starali się prowadzić grę i często gościli na połowie gospodarzy, którzy odpowiedzieli tylko groźnym dośrodkowaniem Jevticia.
Lechici w końcu złapali jednak właściwy rytm. Na lewej stronie imponował Kostewicz, dobrze wyglądała gra w środku pola, a w ataku szalał Gytkajer. To właśnie Duńczyk wykorzystał przytomne zagranie Jevticia i z bliskiej odległości posłał piłkę do siatki.
Do przerwy Kolejorz spokojnie mógł prowadzić 3-4:0. Na bramkę gości co chwila sunęły ataki, napędzane głównie przez świetnie dysponowanego Kostewicza. Swoje szanse mieli Gytkajer (trafił w poprzeczkę), Makuszewski czy Gajos, mimo to wynik nie ulegał zmianie.
Goście, choć starali się grać ofensywnie, rzadko gościli pod bramką Buricia. Najlepszą okazję zmarnował Bakaj, kiedy po świetnym zagraniu pomiędzy obrońców stanął oko w oko z bramkarzem, ale posłał piłkę tuż obok słupka.
Po zmianie stron gra nieco się uspokoiła. Lech nie zamierzał forsować tempa, a goście nie byli w stanie przebić się przez dobre funkcjonujące linie pomocy i obrony. Kolejorz atakował rzadziej niż przed przerwą, wydawało się jednak, że gracze trenera Djurdjevicia kontrolują spotkanie.
Tak było do 79. minuty. Doszło wówczas do ogromnego zamieszania pod bramką Buricia, żaden z obrońców nie wybił piłki, nie popisał się również Burić, co wykorzystał Latev i piętką zdobył kompletnie przypadkowego gola.
Minuty mijały, a Lech nie był w stanie zdobyć zwycięskiego gola. Gościom natomiast remis wyraźnie pasował i starali się ukraść każdą możliwą sekundę.
Ostatecznie im się to udało i przy wyniku 2:2 w dwumeczu arbiter musiał zarządzić dogrywkę.
Lechici od początku ruszyli do ataków i szybko objęli prowadzenie. Amaral świetnie zagrał do Gytkajera, ale ten musiał już tylko dopełnić formalności.
Miejscowi kontrolowali grę i pierwsze 15 z 30 dodatkowych minut należało zdecydowanie do nich.
Trzecią bramkę tuż przed końcem zdobył Gytkjaer, ponownie po zagraniu Amarala, co zapewniło lechitom awans do III rundy eliminacji Ligi Europy.
Goście kończyli mecz w ośmiu: w ostatnich minutach czerwone kartki zobaczyło aż trzech graczy z Białorusi.
Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 3:1 (1:0, 1:1)
Lech: Burić - Janicki (Orłowski 46"), Rogne, De Marco, Makuszewski, Cywka, Gajos (Radut 89"), Kostewicz, Tiba (Trałka 97"), Jevtić (Amaral 66"), Gytkjaer
Rezerwowi: Putnocky, Trałka, Radut, Amaral, Orłowski, Klupś, Tomasik
Szachtior: Klimowicz - Burko, Rybak, Bordaczew, Matweiczik, Kovalev, Selyava, Szoke, Ebong (Balanowicz 46"), Canas (Lisakowicz 73"), Bakaj (Laptev 66")
Rezerwowi: Chesnovski, Soiri, Laptev, Balanowicz, Kuzmenok, Shibun, Lisakovicz
Bramki: Gytkjaer 14", 94", 118" - Laptev 79"
Kartki: Ebong 17" (żółta), Burko 18" (żółta), Bordaczew 39" (żółta), Cywka 53" (żółta), Szoke 64" (żółta), Tiba 70" (żółta), Makuszewski 83" (żółta), Laptev 93" (żółta), Matwejczik 102 (żółta), Balanowicz 116" (czerwona), Rybak 120" (czerwona), Laptev 120" (czerwona)

Sędzia: Christian Dingert (Niemcy)

3:1
Szachtior Soligorsk
120:00 00:00
120
Koniec spotkania. Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 3:1. Kolejorz w III rundzie eliminacji Ligi Europy
120
2 minuty doliczone. Goście kończą mecz w ośmiu
120
Czerwona kartki dla dwóch graczy gości: Rybaka i Lapteva
118
Znów błysnął Amaral, który świetnie pomknął prawą stroną i zagrał Do Gytkjaera, a ten z kilku metrów pokonał bramkarza
115
5 minut do końca spotkania, w chwili obecnej Lech ma awans
114
Amaral! Portugalczyk świetnie "nawinął" obrońcę i uderzył zza pola karnego, ale skuteczną interwencję zaliczył bramkarz gości
107
Zagranie z lewej strony boiska w pole karne Lecha, ale arbiter dopatrzył się faulu na obrońcy
94
Świetna akcja z lewej strony boiska, piłka posłana tuż przed bramkę do Gytkjaera, a ten tylko dopełnił formalności
94
93
Żółtą kartką ukarany Laptev
92
Przypomnijmy: bramki na wyjeździe liczą się podwójnie, więc np. wynik 3:3 będzie promować gości
91
Rozpoczęła się dogrywka
90
Goście wyglądają na potwornie zmęczonych, korzystają z pomocy masażystów. Lechici stanęli w kółku i dyskutują
90
Koniec regulaminowego czasu gry. Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 1:1. Przed nami 30 minut dogrywki
90
2 minuty doliczonego czasu za nami. Zostały 3
89
Coraz mniej czasu mają lechici, czy będzie powtórka z Armenii?
87
Kolejny faul, na boisku zaczyna robić się nerwowo. Dogrywka będzie na korzyść gości
80
I niestety, zamiast spokojnego awansu możemy mieć nerwy. Obecny wynik oznacza dogrywkę
79
Ogromne zamieszanie pod bramką Buricia, w końcu jeden z gości piętką posłał piłkę do bramki. Kuriozalny gol
69
Błyskawiczna kontra Lecha, Amaral w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza gości
59
Sporo dzisiaj ostrych fauli w środku pola, w razie potrzeby goście nie przebierają w środkach
56
Goście odważniej atakują, Lech stara się kontrować
53
Żółtą kartką za faul ukarany Cywka
52
Ryzykowne, ale skuteczne zagranie Buricia, który wdał się pod drybling pod własną bramką
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 1:0. Bramki: Gytkjaer
44
Bardzo dobra wrzutka Kostewicza w pole karne, Gytkkaer uderzył głową, ale w sam środek bramki
39
Indywidualna akcja Gytkjaera, powstrzymał go dopiero trzeci rywal. Rzut wolny około 23 metrów od bramki
38
Dużo gry w środku pola, obrona Lecha czujnie rozbija nieliczne ataki gości
36
Stały fragment bez efektu dla Lecha, podobnie jak poprawka zza pola karnego. Od bramki goście
35
Świetnie gra dziś Kostewicz, tym razem wywalczył piłkę dla Jevticia, ale strzał Szwajcara po rykoszecie wyszedł na rzut rożny