Słaby Kolejorz nie uniknął porażki. Bjelica na trybunach, Robak z golem. Śląsk Wrocław - Lech Poznań 2:0

Robak strzeka gola na 2:0 fot. PAP/Maciej Kulczyński

W meczu 10. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań przegrał na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław. Jedną z bramek zdobył Marcin Robak, a na trybuny odesłany został Nenad Bjelica.

Wyjściowa jedenastka Kolejorza różniła się od tej sprzed tygodnia. Na prawą obronę przesunięty został Emil Dilaver (Robert Gumnego wyeliminowała kontuzja), przez co parę stoperów pełnili tym razem Robert Janicki i Lasse Nielsen. Na lewej flance Vernona De Marco zastąpił Mario Situm, a szanse od pierwszej minuty otrzymał Darko Jevtić.
Początek zwiastował przewagę Lecha. Goście odważnie ruszyli do ataku i przez pierwsze 5 minut gra toczyła się niemal wyłącznie na połowie Śląska. Graczom Nenada Bjelicy nie udało się jednak zamienić tego na skuteczny strzał.
Gospodarze w końcu (nieco przypadkowo) przedostali się pod bramkę Matusa Putnockiego, którego mocnym strzałem chciał zaskoczyć Robert Pich. Ostatecznie piłka wyraźnie minęła słupek, ale od tego momentu Śląsk zaczął się rozkręcać i budować swoją przewagę nad Kolejorzem. Zespół Jana Urbana nie kalkulował, tylko starał się oddawać jak najwięcej strzałów, z których kilka spawiło Putnockiemu spore problemy.
W pewnym momencie Kolejorz zupełnie się pogubił i ograniczał się do rozbijania ataków gości. to jednak nie mogła być skuteczna taktyka: w 25. minucie Mariusz Pawelec zagrał w pole karne do Arkadiusza Piecha, ten fatalnie skiksował, ale piłka odbiła się od nóg Dilavera i trafiła do Picha, który strzałem z bliskiej odległości dał Śląskowi prowadzenie.
Strata bramki nie zmieniła postawy gości. Lechici byli anemiczni w ataku, a jakiekolwiek zagrożenie byli w stanie stworzyć po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów.
Gdy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się wynikiem 1:0, nerwowo nie wytrzymał Nenad Bjelica. Chorwat wdał się w kłótnię z arbitrem, za co został odesłany na trybuny. Chwilę później powody do satysfakcji miał Marcin Robak, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Situma na Koseckim. Arbiter skorzystał w tej sytuacji z obecnego na stadionie systemu VAR.
Druga połowa stała na niższym poziomie niż pierwsza. Głównie dlatego, że z tonu nieco spuścił Śląsk, bo Lech prezentował się tak samo beznadziejnie jak przed przerwą.
Gospodarze wyraźnie się cofnęli i nie przetrenowali tak otwartego futbolu jak w pierwszych 45 minutach. Zaowocowało to większym posiadaniem piłki w wykonaniu lechitów ale w żaden sposób nie przełożyło się na ich poczynania ofensywne. Ataki Lecha były wolne, pozbawione błysku i elementu zaskoczenia.
Śląsk pewnie kontrolował przebieg boiskowych wydarzeń, a gdyby był bardziej precyzyjny przy kontratakach, to mógł wygrać wyżej niż 2:0. Lech potwierdził, że choć jest liderem Lotto Ekstraklasy, to jego gra daleka jest od ideału. Statystyki mówią same za siebie: w trzech ostatnich meczach poznańska jedenastka zdobyła zaledwie jedną bramkę.
Śląsk Wrocław - Lech Poznań 2:0 (2:0)

Śląsk: Wrąbel - Pawelec, Celeban, Tarasovs, Čotra - Kosecki, Chrapek (Srnić 79"), Riera, Pich - Piech (Vacek 69"), Robak (Madej 89")

Rezerwowi: Słowik, Poprawa, Augusto, Srnić, Łyszczarz, Madej, Vacek

Lech: Matus Putnocky - Emir Dilaver, Lasse Nielsen (Barkroth 61"), Rafał Janicki, Mario Situm - Abdul Aziz Tetteh, Łukasz Trałka - Maciej Makuszewski, Radosław Majewski, Darko Jevtić (Radut 77") - Christian Gytkjaer (Bille Nielsen 46")

Rezerwowi: Jasmin Burić, Nicki Bille Nielsen, Mihai Radut, Vernon De Marco, Nicklas Barkroth, Kamil Jóźwiak, Deniss Rakels

Bramki: Pich 25", Robak 45" (k)

Kartki: Robak 20" (żółta), Riera 32" (żółta), Chrapek 37" (żółta), Situm 47" (żółta), Dilaver 60" (żółta), Makuszewski 75" (żółta), Kosecki 86" (żółta)

88
Majewski dobrze wypatrzył na lewej stronie Situma, ale dośrodkowanie Chorwata nie miało prawa dojść do żadnego z jego partnerów
86
Żółtą kartką ukarany Kosecki
85
Nie zanosi się na cudowne odwrócenie losów tego spotkania...
79
Znów Śląsk! Pich pomknął prawą stroną, urwał się obrońcy, ale podanie do Robaka w ostatnim momencie zostało zablokowane
77
Zmiana w Lechu: Radut za Jevticia
76
22 075 kibiców zjawiło się na stadionie we Wrocławiu
75
Potężne uderzenie Riery zza pola karnego, piłka została jednak zablokowana przez jednego z lechitów
75
Żółta kartka dla Makuszewskiego za faul na Pichu
74
Szybka akcja Śląska, Cotra zagrał spod linii końcowej na 15. metr do Riery, ten celnie uderzył, ale ten strzał nie miał prawa zaskoczyć Putnockiego
73
Dobre zachowanie obrony Śląska po dośrodkowaniu Majewskiego
73
Będzie rzut rożny dla Kolejorza
73
Lech musi nagle odmienić swoją grę, inaczej nie ma szans na uzyskanie we Wrocławiu choćby remisu
66
Za chwilę zmiana w Śląsku. Na boisko wejdzie przymierzany niegdyś do Lecha Kamil Vacek
66
Świetna okazja do kontrataku dla Śląska skończona faulem w środku pola na Robaku
65
Lech dłużej utrzymuje się przy piłce, brakuje jednak przyśpieszenia w decydującym momencie
63
Śląsk po przerwie nie gra już tak otwartej piłki i więcej uwagi przykłada do obrony
59
Majewski zagrał na długi słupek, Bille Nielsen zgrywał piłkę w kierunku Trałki, ale obrońcy ubiegli lechitę. Kolejn rzut rożny
54
Jevtić przedzierał się lewą stroną, minął dwóch rywali, ale trzeci już go powstrzymał
51
Lech na razie nie rzucił się do jakichś szaleńczych ataków
48
Żółtą kartką za faul ukarany Situm
47
Przypomnijmy, że w pierwszej połowie trener Bjelica został wyrzucony na trybuny za kłótnię z arbitrem
46
Rozpoczęła się druga połowa spotkania. Jedna zmiana w Lechu: Bille Nielsen za Gytkajera
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Śląsk Wrocław - Lech Poznań 2:0. Bramki: Pich, Robak
41
Słabo dysponowany jest Makuszewski, teraz w prostej sytuacji nie zdołał opanować piłki
36
Majewski zagrywał w pole karne Śląska z rzutu wolnego, ale Wrąbel pewnie złapał piłkę
35
Aj! Gytkjaerovi zabrakło naprawdę niewiele, aby oddać strzał po dośrodkowaniu Jevticia
35
W końcu akcja Lecha, dośrodkowanie Jevticia, Gytkjaer i Makuszewski nie zdołali jednak zamknąć akcji, obrońcy Śląska wybili piłkę na rzut rożny