Zieloni zaczęli od wygranej. Warta Poznań - Cracovia 1:0

W meczu 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy Warta Poznań pokonała w Grodzisku Wielkopolskim Cracovię. Decydującego gola zdobył Jakub Kiełb.

W składzie Zielonych oglądaliśmy dwóch debiutantów: Kopczyńskiego, który całą jesień stracił ze względu na kontuzję oraz Żurawskiego, pozyskanego niedawno na zasadzie wypożyczenia z Pogoni Szczecin.

Warta zaczęła z animuszem i wydawało się, że Zieloni będą chcieli prowadzić grę. Z każdą kolejną minutą lepiej wyglądała jednak Cracovia i choć generalnie mecz nie był wielkim widowiskiem, to jeśli ktoś był bliżej zdobycia gola, byli to właśnie zawodnicy trenera Probierza.

W poczynaniach obu zespołów sporo było niedokładności, a Zielonym trudno było przedrzeć się przez defensywę gości. Lepiej szło Cracovii, która mogła objąć prowadzenie po potężnym uderzeniu Siplaka z ostrego kąta, na posterunku był jednak Lis.

Przed przerwą najwięcej emocji przyniosła... analiza VAR. Po ogromnym zamieszaniu Siplak zablokował ręką piłkę zmierzającą do bramki, więc sędzia musiał pokazać mu czerwoną kartkę i podyktować rzut karny. Wtedy nastąpiła długa analiza VAR, po której okazało się, że na minimalnym spalonym był wcześniej Kopczyński, a arbiter na wozie uznał, że jego udział w akcji był wystarczający do zmiany decyzji.

Trener Tworek potrafi dotrzeć do swoich zawodników i w przerwie ponownie mu się to udało. Po zmianie stron Warta grała lepiej i sprawnie konstruowała akcje ofensywne, w przeciwieństwie do ospałych Pasów. Minuty jednak mijały, a klarownych sytuacji brakowało i obu zespołom w oczy zaczęło zaglądać widmo bezbramkowego remisu.

Wtedy nadeszła 70. minuta. Jakóbowski zagrał w pole karne do Kiełba, ten (niezależnie od pierwotnej intencji) podbił sobie piłkę i sprawnie obrócił się w kierunku bramki, po czym posłał mocny i precyzyjny strzał w długi róg, nie dając szans Niemczyckiemu.

Trener Probierz dokonywał zmian, także w ustawieniu, nie przynosiło to jednak większego efektu. Gra Cracovii opierała się na pojedynczych zrywach poszczególnych zawodników. Warta z kolei była bardzo czujna i w drugich 45 minutach nie pozwoliła rywalowi na choćby jeden celny strzał. Ostatecznie miejscowi dowieźli zwycięstwo do końca i zdobyte przez nichy 3 punkty można uznać za w pełni zasłużone.

Warta Poznań - Cracovia 1:0 (0:0)

Warta: Lis - Spychała (Burman 84'), Kieliba (Rybicki 81'), Iwanow, Kiełb, Grzesik, Trałka (Kupcak 84'), Kopczyński, Żurawski, Jakóbowski, Kuzimski (Jaroch 88').

Rezerwowi: Bielica, Ławniczak, Czyżycki, Rybicki, Kupczak, Janicki, Jaroch, Burman, Sopoćko.

Cracovia: Niemczycki - Rapa (Pik 84'), Szymonowicz (84'), Rodin, Siplak, Sadiković, Fiolić (Thiago 71'), Loshaj (Piszczek 76'), Van Amersfoort, Hanca, Marcos Alvarez (Rivaldinho 71').

Rezerwowi: Hrosso, Marquez, Lusiusz, Rivaldinho, Thiago, Piszczek, Zaucha, Diego, Pik.

Bramki: Kiełb 70'

Kartki: Kieliba 33' (żółta), Żurawski 50' (żółta), Szymonowicz 51' (żółta), Rodin 63' (żółta), Alvarez 65' (żółta), Hanca 87' (żółta),

71
Kiełb dostał piłkę w polu karnym, piłka została przez niego podbita, zawodnik Warty ładnie się odwrócił i mocnym strzałem nie dał bramkarzowi szans
70
Gol! Piękna bramka Kiełba!
70
54-44 w posiadaniu piłki dla Cracovii
68
Brawa dla Żurawskiego, który w bardzo trudnej sytuacji nie stracił zimnej głowy i utrzymał piłkę, wyprowadzając atak Warty
67
kontra gości, piłka była już w polu karnym Warty, Alvarez faulował jednak Spychałę
66
Dwa dośrodkowania, dwie próby strzału, nie udało się jednak skierować piłki w światło bramki Cracovii