Reklama
Reklama

W żużlu wciąż niewiele wiadomo. Pojawił się pomysł transmisji meczów w systemie PPV

fot. Włodzimierz Hoppel

Sezon żużlowy powinien toczyć się już na pełnych obrotach, ale zawodnicy wciąż nie mogą nawet trenować.

PGE Ekstraliga odwołała spotkania do 17 maja włącznie. Nieoficjalnie spekuluje się o możliwości rozpoczęcia rozgrywek pod koniec maja lub na początku czerwca, oczywiście bez udziału publiczności. To oznaczałoby spore straty dla klubów i znaczne ograniczenie kontraktów zawodników, ale sytuację ratowałby kontrakt telewizyjny.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

W I lidze istnieje podobna możliwość, choć spraw jest o wiele trudniejsza. Tutaj telewizja płaci znacznie mniej pieniędzy, więc większe znaczenie mają wpływy z biletów. Do tej pory kluby zaplecza ekstraligi odrzucały opcję jazdy bez kibiców, ale według serwisu polskizuzel.pl sytuacja uległa zmianie. - Najważniejsza informacja jest taka, że większość klubów rozważa jazdę, o ile otrzyma odpowiednie wsparcie finansowe - powiedział Zbigniew Fiałkowski, wiceprezes Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

W I lidze jeżdżą m.in. Start Gniezno i Ostrovia Ostrów Wielkopolski, a w ekstralidze Unia Leszno. Kibiców ze stolicy Wielkopolski najbardziej interesuje jednak II liga i SpecHouse PSŻ Poznań.

Skorpiony planowały na ten sezon budżet w wysokości ok. 1,5 mln zł, a wpływy z biletów to nawet jedna trzecia przychodów. Sytuacja wygląda podobnie w innych ośrodkach drugoligowych, więc nic dziwnego, że jazda bez kibiców to na trzecim poziomie ostateczność.

W tym tygodniu odbyła się już wideokonferencja z udziałem przedstawicieli GKSŻ i klubów. Kolejne rozmowy zaplanowano na piątek i wtedy powinny pojawić się konkretne wnioski.

II liga nie jest pokazywana w telewizji, więc jednym z pomysłów jest sprzedaż internetowych transmisji w systemie pay-per-view. GKSŻ pozytywnie zaopiniowała tę inicjatywę, a plan realizacji zaprezentowały Wilki Krosno. Już teraz jednak wiadomo, że nie wszystkie ośrodki podchodzą do systemu PPV z optymizmem.

Data wznowienia rozgrywek pozostaje nieznana i będzie zależeć od decyzji rządu. Kibice liczą, że jeszcze w tym sezonie zawita na stadiony, ale zdaniem większości ekspertów o imprezach masowych w sezonie 2020 można zapomnieć. Część klubów proponuje wpuszczanie na trybuny np. 999 osób z zachowaniem dystansu pomiędzy nimi. To rozwiązanie nie zasypie dziur w budżetach, byłoby jednak pewną namiastką normalności.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro