Reklama
Reklama

Ekstraklasa ma wrócić 29 maja. W planie dodatkowe zmiany podczas meczów i brak gwizdków

fot. Tomasz Szwajkowski

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec maja wznowione zostaną rozgrywki PKO BP Ekstraklasy.

Jak informuje portal WP SportoweFakty, plan opracowała pracowała specjalna grupa Ekstraklasy SA. przy wsparciu z zespołem medycznym PZPN. Współpracowano również z resortami zdrowia, sportu i innymi instytucjami.

Zaostrzone wymogi będą dotyczyć niemal wszystkich aspektów działalności klubów, od przygotowywania posiłków, przez gabinety po siłownie.

Plan zakłada wznowienie rozgrywek 29 maja. Wtedy rozegrana zostanie 27. kolejka, a sezon zakończy się pomiędzy 16 a 2 lipca. To oznacza 11 kolejek ligowych (plus mecze Pucharu Polski) w niespełna 2 miesiące i grę co 3 dni.

Od 20 kwietnia rozpoczęła się izolacja sportowa piłkarzy i wyznaczonych pracowników klubów. Jeszcze w kwietniu ma nastąpić otwarcie obiektów treningowych dla zajęć indywidualnych, a 4 maja przeprowadzone zostaną testy na obecność koronawriusa (zostaną powtórzone tuż przed startem ligi).

Według WP SportoweFakty tego samego dnia nastąpi wznowienie treningów w małych grupach, a niespełna tydzień później w całych zespołach.

W razie wykrycia koronawirusa np. u któregoś z piłkarzy rozgrywki nie zostaną zawieszone - chory będzie odizolowany, a osoby mające z nim kontakt poddane testom.

Mecze będą rozgrywane bez publiczności, przy możliwie najmniejszej liczbie osób w obsłudze. Ponadto w pierwszych 5 kolejkach będzie możliwość przeprowadzenia 5 zmian w czasie meczu (a nie jak dotąd 3), pojawią się również dwie 5-minutowe przerwy po 30. i 75. minucie., Ma to oczywiście związek z krótkim okresem przygotowawczym i wysoką intensywnością ligi.

Pojawił się również pomysł rezygnacji z gwizdków na rzecz urządzeń wydających cyfrowe sygnały dźwiękowe, ale tutaj ostateczna decyzja należy do PZPN.

To oczywiście plan dla Ekstraklasy. Wciąż nie wiadomo co z rozgrywkami w niższych ligach - tam kluby mają znacznie mniejsze możliwości finansowe, więc spełnienie zasad reżimu sanitarnego byłoby dla nich o wiele trudniejsze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro