Reklama
Reklama

PZPN pomoże klubom piłkarskim. Zaprezentowano pakiet warty 116 milionów złotych

Prezes PZPN, Zbigniew Boniek | fot. Włodzimierz Hoppel

W piątek Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował swoją propozycję pomocy dla polskich klubów.

Trwająca przerwa oznacza spore straty dla całej krajowej piłki. Wciąż nie wiadomo kiedy zawodnicy ponownie pojawią się na boiskach, ale wiemy już na jaką pomoc kluby ekstraklasy oraz I, II i III ligi będą mogły liczyć z centrali.

W sezonie 2019/20 (wciąż nie wiadomo czy uda się go dokończyć) PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości.W sumie na ten cel przeznaczono 18,1 mln zł.

Ponadto PZPN wprowadzi system wsparcia solidarnościowego dla klubów, które nie uzyskają nagród w programie Pro Junior System w sezonie 2019/2020. W I lidze będzie to 120 tys. zł na klub, w II po 100 tys. zł, a w trzeciej po 20 tys. zł. W sumie da to ponad 3,5 mln zł.

Ponadto w sezonie 2020/21 PZPN przekaże w sumie 30 mln zł klubom ekstraklasy, 10 mln zł klubom I ligi, 6 mln zł klubom II ligi i 4 mln zł klubom III ligi. - Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej - zastrzegł PZPN.

Ta to w sumie 50 mln zł, ponadto kolejne 18 mln zł trafi na Pro Junior System, premiujący kluby stawiają w swoich składach na młodych zawodników.

7,6 mln zł trafi na piłkę kobiecą. PZPN zawiesi również na jeden sezon opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy w sezonie 2020/2021.

PZPN zwiększy również od 10 mln zł pulę nagród w Pucharze Polski, ale od sezonu 2020/21 w meczach tych rozgrywek drużyny będą wystawiać co najmniej 2 młodzieżowców.

Pewnych zmian dokonano również w procesie licencyjnym. Łączna wartość pomocy to 116 mln zł. Pakiet musi jeszcze zatwierdzić zarząd PZPN.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
31℃
19℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
18.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro