Pogoda jutro Pogoda Poznań
30
Santander Orchestra w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
KONCERT
Wtorek 27 marca 2018 g. 19.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
marzec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

27 marca o godz. 19:00 na Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się koncert Santander Orchestra w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Orkiestra wystąpi pod batutą Lawrence’a Fostera, a festiwalowej publiczności swoje umiejętności zaprezentuje także pianista Łukasz Krupiński. W  repertuarze znalazły się kompozycje P. Czajkowskiego, I. J. Paderewskiego oraz Z. Noskowskiego. Na koncert zaprasza Bank Zachodni WBK.

- Festiwal Beethovenowski to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki klasycznej. Do udziału w koncertach organizatorzy zapraszają najwybitniejszych artystów o międzynarodowej renomie. Dlatego czujemy się zaszczyceni, że koncert Santander Orchestra będzie częścią tego wydarzenia. Dla naszych muzyków to nagroda za lata ciężkiej pracy, ale też ważny krok na ścieżce do wymarzonej kariery – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Przygotowania do Festiwalu

Santander Orchestra intensywne przygotowania do tournée w ramach Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego rozpocznie na tydzień przed wydarzeniem. Tam zespół złożony z najlepszych młodych polskich muzyków będzie miał okazję przećwiczyć repertuar i podszkolić swój warsztat. Dodatkowo, na młodych ludzi czekają wykłady m.in. z budowania wizerunku, zarządzania finansami, prawa autorskiego czy public relations.

- Warsztaty i próby Santander Orchestra przed Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena potrwają od 19 do 25 marca. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego młodzi muzycy będą pracować pod kierunkiem znakomitych pedagogów oraz dyrekcją Maestro Lawrence'a Fostera. Jestem przekonany, że warunki które oferuje CENTRUM w Lusławicach pozwolą zespołowi SO możliwie najlepiej przygotować się do prestiżowych festiwalowych prezentacji – mówi Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Muzyczna podróż w przeszłość

Program, który zaprezentuje Santander Orchestra podczas koncertów Beethovenowskich, składa się z 2 części, a każda z nich nawiązuje do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Koncert rozpocznie się od utworu Step op. 66 Zygmunta Noskowskiego, który jest uważany za pierwszy polski poemat symfoniczny. Partyturę otwiera poetycka inwokacja przywołująca echa burzliwej historii i bitew toczonych na bezkresnych stepach dzisiejszej Ukrainy. Warstwa muzyczna utworu wyróżnia się bogatą i barwną instrumentacją, wewnętrzną dramaturgią i pełną kontrastów narracją, a także charakterystycznymi tematami zaczerpniętymi z polskiego i ukraińskiego folkloru. Następnie orkiestra przejdzie do Fantazji polskiej na fortepian i orkiestrę op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Popisowa kompozycja śmiało czerpie z rodzimej tradycji muzycznej, od mazurowego tematu począwszy, po żywiołowego krakowiaka na końcu. W drugiej części orkiestra zagra również skomponowaną w 1875 roku III Symfonię D-dur op. 29 Piotra Czajkowskiego. Charakterystycznym rysem kompozycji jest wyraźna obecność pierwiastka tanecznego i wyjątkowa w symfoniach Czajkowskiego durowa tonacja.

- Warto zwrócić uwagę na tytuł dzieła Czajkowskiego „Polska”, który pochodzi od finału utworu (Tempo alla polacca), o charakterze poloneza. Nazwa ta pojawiła się w odniesieniu do III Symfonii Czajkowskiego dopiero u schyłku XIX wieku, po premierze w Wielkiej Brytanii, kiedy w Europie coraz głośniej mówiono o dążeniu Polaków do niepodległości. Jestem jednak przekonany, że nie tylko Czajkowski, ale dobór całego repertuaru spodoba się publiczności – podsumowuje Adam Górko, Prezes Zarządu Fundacji MyWay.

Poznański koncert 27 marca o godz. 19:00 odbędzie się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza – Aula Uniwersytecka, 
ul. Wieniawskiego 1. Natomiast ostatni koncert Santander Orchestra w ramach Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego odbędzie się w Łodzi – 28 marca.

• zobacz więcej informacji o Aula UAM
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.