Pogoda jutro Pogoda Poznań
101
Koncert z cyklu Muzyka w Dawnej Wielkopolsce
KONCERT
Niedziela 28 października 2012 g. 19:00
Bilety: Wstęp Wolny
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
październik
pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności Orkiestry Barokowej Accademia dell'Arcadia

Antonio Vivaldi
CZTERY PORY ROKU

Koncert nr 1 E-dur "Wiosna" ("La Primavera"), RV 269
Koncert nr 2 g-moll "Lato" ("L`Estate"), RV 315
Koncert nr 3 F-dur "Jesień" ("L`Autunno"), RV 293
Koncert nr 4 f-moll "Zima" ("L`Inverno"), RV 297

Jerzy Fryderyk Wojciechowski
ALECTO

Wykonawcy:
Mikołaj Zgółka - skrzypce barokowe
Orkiestra Barokowa
Accademia dell’Arcadia
na instrumentach historycznych

Koncert znakomitego poznańskiego solisty-skrzypka młodego pokolenia, specjalizującego w wykonawstwie muzyki dawnej.
Legendarny cykl czterech koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego prezentowany będzie w oryginalnej wersji kompozytora i zachowaniem barokowych zasad interpretacji dzieł muzycznych.
Soliście towarzyszyć będzie barokowa orkiestra Accademia dell’Arcadia która w 2012 roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Zespół ten, specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej, ma na swoim koncie 10 płyt CD oraz wiele koncertów w kraju i poza granicami, współpracuje z wieloma znanymi solistami, dyrygentami i instrumentalistami, zajmującymi się interpretacją muzyki baroku i
klasycyzmu. Podstawowym założeniem orkiestry jest prezentowanie muzyki dawnej w szerokiej perspektywie obrzędowości, obyczajowości, teatru i historii. Zespół wpisuje się w nurt wykonawstwa historycznego, muzycy dysponują oryginalnymi instrumentami z XVII i XVIII wieku lub ich wiernymi kopiami, posługują się także dawną techniką wykonawczą i dbają o jednolitość stylistyczną i brzmieniową swoich prezentacji.
Od roku 2002 zespół organizuje i jest głównym wykonawcą cyklu koncertów "Muzyka w Dawnej Wielkopolsce", który poświęcony jest kulturze muzycznej XVII i XVIII wieku obecnej w wielkopolskich ośrodkach kościelnych i świeckich. Do 2012 odbyło się 60 koncertów w tym cyklu, na których zespół prezentował dzieła religijne, świeckie, a także przedstawienia teatralne, baletowe oraz opery w wersji koncertowej. Arcadia w ramach tego cyklu dokonała również pierwszego od ponad 200 lat wykonania wielu dzieł odnalezionych w ostatnich latach w wielkopolskich archiwach i przygotowanych specjalnie do wykonania w tym cyklu.
Mikołaj Zgółka jest skrzypkiem, wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Muzyki Dawnej oraz aktywnym organizatorem życia muzycznego w Poznaniu, w sferze stylowego wykonawstwa muzyki dawnej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Studiował wykonawstwo muzyki dawnej w klasach skrzypiec na uczelniach w Szwajcarii i w Niemczech. Studiował także bas cyfrowany i klawesyn. Ukończył również z wyróżnieniem studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im.K.Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z zakresu skrzypiec barokowych prowadzonych pod kierunkiem m.in. Stanley`a Ritchie`go, Rachel Podger, John`a Holloway`a, Ulrike Fromm-Pfeiffer. Działalność artystyczna zaznaczyła się współpracą jako koncertmistrz lub kameralista z zespołami takimi jak Collegium Musicum Stuttgart (D), Allegria Musicale (CH), L`estro Armonici di Bienne (CH), Wrocławska Orkiestra Barokowa, Consortium Sedinum, Collegium Marianum (CZ), Accademia dell`arcadia. W tejże funkcji współpracował z Malcolmem Bilsonem, Rachel Podger, Enrico Gattim, Francois Fernandez`em. Zakres działalności obejmuje również muzykę wokalno-instrumentalną - prowadził wykonania kantat J.S.Bacha, G.Fr.Handla, był współorganizatorem i kierownikiem muzycznym premier operowych. Jest prymariuszem i założycielem kwartetu Musicarius oraz zespołu Collegium Musicum Poznań. Koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich i w Rosji. Prowadzi klasę skrzypiec barokowych i kameralistyki na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W pracy artystycznej wykorzystuje instrumenty Giovanni Paulo Maggini 1628 (kopia Krzysztof Krupa 2010), Aegidius Kloz 1791, oraz Anonim niemiecki 1850. Gra również na violi d`amore.• zobacz więcej informacji o Waga miejska
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail