Reklama
Reklama

Unikatową spódnicę z XIX wieku wykorzystano do owinięcia opony na giełdzie: może ją widziałeś?

fot. Muzeum Historii Ubioru

Poznańskie Muzeum Historii Ubioru poszukuje spódnicy francuskiej sukni z XIX-wieku.

Od piątku muzeum jest w posiadaniu dwóch staników jedwabnej sukni. - Zgłosiła się do nas osoba, która znalazła na giełdzie motoryzacyjnej w Łodzi dwa staniki dziewiętnastowiecznej sukni. Staniki znajdowały się wraz przynależącą do nich spódnicą, wśród opon na łódzkiej giełdzie jako tzw. "stare szmaty". I w istocie są stare, bo suknia została wykonana około 1885-1890 roku na dodatek w Paryżu - opisuje historię MHU. - Na tydzień przed Wielkanocą, w niedzielę 14 kwietnia doszło do katastrofy. W spódnicę została zawinięta opona, żeby nie pobrudziła bagażnika. Staniki, ponieważ są niewielkie, do tego usztywnione fiszbinami, nie nadały na opakowanie żadnej części samochodowej. Miały też szczęście wpaść w oko osobie, która uznała je za wartościowe przedmioty uratowała od smutnego losu - dodaje.
Okazuje się, że jeden ze staników był przeznaczony na bale, drugi natomiast zakładano na kolacje. Oba wykonane są z jedwabnych tkanin. - Oryginalnie oba były udekorowane draperiami z szyfonu wokół dekoltów, stanik balowy dodatkowo jest ozdobiony wstążkami w kolorze stalowo szarym z odcieniem błękitu. Szyfon został usunięty w jednym w muzeów, gdzie staniki tymczasowo przebywały przez kilka miesięcy.

Wybierz Renault Megane od ręki i zyskaj do 13.000 zł rabatu oraz ubezpieczenie 3,9% Auto Compol S.A. zaprasza! tel: 512 295 955
REKLAMA

Nie wiadomo jak wyglądała spódnica, a jedynie, że była w kolorze stalowo-szarym z odcieniem błękitu i srebrzystym kwiatowym wzorem. Prawdopodobnie miała tren. Muzeum chce ją odnaleźć, by suknia ponownie złożyła się w całość. Więcej informacji jest TUTAJ.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro