Reklama

Rozbito grupę zajmującą się przerzutem cudzoziemców przez Polskę. Akcja także w Wielkopolsce

fot. CBŚP
fot. CBŚP

W środę na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego przeprowadzono akcję CBŚP i straży granicznej.

Funkcjonariusze od miesięcy rozpracowywali grupę przestępczą organizującą kanały przerzutowe cudzoziemcom na zachód Europy. - Wszystko wskazuje na to, że grupa przestępcza działała na terenie całej Europy. Jej członkowie organizowali kanały przerzutowe cudzoziemcom rozpoczynające się w Rumunii, poprzez Polskę aż do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Za taką podróż każdy z cudzoziemców miał zapłacić od 6,5 do 20 tys. dolarów - wyjaśnia Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

Jak się okazało, cudzoziemców transportowano w specjalnie skonstruowanych skrytkach umieszczonych w przestrzeniach ładunkowych ciężarówek. Cudzoziemcy nie mogli samodzielnie się z nich wydostać. - Podróż w skrajnie ciężkich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin. Członkowie grupy przewozili również cudzoziemców w wypożyczonych samochodach typu kamper - dodaje.

Polska była tylko etapem na drodze do celu. To tutaj cudzoziemiec oczekiwał na przerzucenie do docelowego miejsca. - Wyjaśniając okoliczności sprawy funkcjonariusze już wcześniej nie dopuścili do przemytu 21 cudzoziemców. Osoby te wpadły podczas nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju. Na bazie ustaleń polskich służb zatrzymano także 13 osób na terytorium Niemiec i Wielkiej Brytanii.

6 listopada przeprowadzono akcję na terenie czterech polskich województw. Zatrzymano 10 osób, w tym jednego Wietnamczyka i 9 Polaków. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej. Jedna z osób dodatkowo odpowie za kierowanie grupą. Służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań w sprawie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro