Reklama

Poznański Tydzień Tolerancji. Będzie można między innymi spotkać się z osobą transpłciową

fot. UMP
fot. UMP

Przez pięć dni wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach i warsztatach. Poznański Tydzień Tolerancji rozpocznie się w poniedziałek.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego czasu 16 listopada jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na całym świecie - również w Poznaniu.

Wszyscy jesteśmy równi, choć różni. W tym tkwi nasza siła i największa wartość - mówi Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. Poznański Tydzień Tolerancji to okazja, by powiedzieć stanowcze "nie" wykluczeniom i dyskryminacji. To okazja do zamanifestowania szacunku, akceptacji dla drugiego człowieka, którego na co dzień spotykamy na ulicach naszego miasta - dodaje.

Przez pięć dni będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach. 11 listopada zorganizowane zostaną międzykulturowe warsztaty kulinarne "Kuchnia pokoju" w Pracowni Ekonomii Społecznej "Ładne rzeczy" (ul. Św. Marcin 57). Tego samego dnia podczas Korowodu Świętego Marcina wolontariusze Fundacji "Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji" będą promować Poznański Tydzień Tolerancji, a po południu w pracowni "Ładne rzeczy" chętni poznaniacy i poznanianki będą mogli posłuchać wywiadu-rzeki z transpłciową kobietą organizowanego przez Fundację Akceptacja.

Od 12 do 15 listopada Fundacja "Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji" zaprasza chętnych młodych ludzi na warsztaty z tworzenia kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści.

Natomiast we wtorek, 12 listopada, seniorzy będą mogli spotkać się z osobą transpłciową w Fundacji Petra Senior (ul. Krasińskiego 4, początek o godz. 9). Również we wtorek od godz. 12.30 każdy będzie mógł się przekonać, jak trudno być seniorem. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.

W czwartek, 14 listopada, w pracowni "Ładne rzeczy" o godzinie 9 rozpoczną się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej Furia. Tego samego dnia w urzędzie miasta na placu Kolegiackim o godz. 9.30 rozpocznie się szkolenie dla chętnych nauczycieli i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dotyczyć będzie strategii wsparcia młodzieży nieheteronormatywej i ich rodziców oraz rodzin, w których osoby tej samej płci wychowują dzieci, a poprowadzą je ekspertki Fundacji Tęczowe Rodziny.

Natomiast po południu w pracowni "Ładne rzeczy" na poznaniaków po raz drugi czekać będzie "Kuchnia pokoju" (początek o godz. 17), a o 19.30 rozpocznie się tam wyjątkowe spotkanie międzyreligijne organizowane przez Stowarzyszenie Reformowanych Katolików. Choć największym wyznaniem w Poznaniu jest Kościół rzymskokatolicki, to od dawna zamieszkują tutaj i praktykują swoją wiarę żydzi, protestanci, prawosławni, starokatolicy, muzułmanie, kwakrzy, buddyści czy bahaici. Czy różnorodność religijna mieszkańców i mieszkanek Poznania jest szansą czy zagrożeniem, jak funkcjonują religijne wspólnoty mniejszościowe w mieście, z jakimi problemami się spotykają, jak ze sobą współpracują oraz kim właściwie są - o tym rozmawiać będą przedstawiciele trzech tradycji religijnych: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej w czasie spotkania "Wiara Poznania" - informują miejscy urzędnicy.

16 listopada już od rana w pracowni "Ładne rzeczy" będzie można wziąć udział w warsztatach dla uczniów szkół średnich podczas których młodzi poznaniacy oraz ich rówieśnicy, którzy przyjechali do Poznania w ramach wymiany międzynarodowej spróbują stworzyć koncepcję miasta idealnego.

O godz. 17 na placu Wolności w czasie otwarcia Betlejem Poznańskiego odbędzie się kulminacja wydarzenia, czyli happening "Miasto różno=równości"

. Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro