Reklama
Reklama

Centrum Szyfrów Enigma z wykonawcą! Będzie kosztować prawie 30 milionów złotych

fot. UM
fot. UM

Wiadomo, kto zajmie się realizacją obiektu.

W czerwcu miasto ogłosiło przetarg na realizację Centrum Szyfrów Enigma. Instytucja będzie się mieścić w dawnym Collegium Historicum przy ulicy Święty Marcin. Wykonawcą zostało konsorcjum firm ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o.

- Pierwotnie na realizację inwestycji będącej wspólnym przedsięwzięciem Miasta oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zakładano kwotę w wysokości 27 465 093 zł. W ramach przetargu do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta wpłynęła 1 oferta na kwotę 29 237 100 zł. Z uwagi na to, jak ważnejest wybudowanie Muzeum Enigmy, inicjatorzy projektu postanowili zwiększyć środki na ten cel i tym samym przyspieszyć jego powstanie. Dzięki temu pierwsi zwiedzający mają pojawić się tu już w 2021 roku - informują urzędnicy.

To właśnie w miejscu dawnego Collegium Historicum przy ulicy Święty Marcin 78 stał przed wojną gmach, w którym istniał oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To tutaj pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski odpowiedzialni za złamanie szyfru Enigmy. Dzięki nim wojna skróciła się prawdopodobnie o 3 lata.

Centrum Szyfrów Enigma nie będzie klasycznym muzeum. Ekspozycja ma być przedstawiona w formie labiryntu, a każdy zwiedzający będzie mógł sam łamać szyfry w trakcie jej zwiedzania. Ma to być obiekt nowoczesny i multimedialny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro