Reklama
Reklama

Można będzie zobaczyć Poznań z Kopca Wolności!

Widok z Kopca Wolności | fot. Mateusz / archiwum
Widok z Kopca Wolności | fot. Mateusz / archiwum

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miasto umożliwia poznaniakom wejście na Kopiec Wolności.

3 maja 1919 roku na obecnych terenach maltańskich rozpoczęła się uroczysta inauguracja budowy Kopca Zmartwychwstania, dziś znanego jako Kopiec Wolności. Choć usypany wówczas kopiec został rozebrany w trakcie okupacji hitlerowskiej (często rozbierały go osoby, które wcześniej go usypywały), ponownie pojawił się w tym miejscu w latach 80. ubiegłego wieku. To wtedy zaczęto przygotowywać jezioro Maltańskie do tego, by mogły się tu odbyć Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Wymagało to pogłębienia niecki i wywiezienia dużych ilości ziemi z dna. Ponieważ koszty przetransportowania ziemi byłyby ogromne, postanowiono usypać z niej wzgórze - oficjalnie nikt nie mówił o odbudowie kopca, a o tym, by stworzyć tu m.in. stok narciarski.

Nie czekaj! Od 1 stycznia 2024 r. za korzystanie z kopciuchów grozi grzywna. Do 31 lipca 2025 r. trwa kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

Dziś kopiec ma wysokość 100 metrów. Na co dzień nie jest dostępny dla mieszkańców. Wejść na niego można tylko podczas ważnych uroczystości. Tak będzie w najbliższy weekend i poniedziałek, z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. - Z uwagi na niestabilny grunt zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 12:00 - 16:00. Ze względów bezpieczeństwa liczba osób wchodzących na szczyt musi być regulowana. Na kopiec wpuszczane będą grupy około 20-osobowe. Nie obowiązują zapisy - wyjaśniają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 350 zgłoszeń
25℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro