Reklama
Reklama

MPK żegna się z "Helmutami": ostatnie kursy na stałych liniach tylko do końca tygodnia!

fot. Piotr Kamiński / MPK Poznań

To już ostatnie dni na to, by przejechać się w Poznaniu tramwajem GT8, popularnie nazywanym Helmutem.

Już na początku października pisaliśmy o planowanym wycofaniu z regularnych kursów Helmutów. Miało to nastąpić do końca roku. Dziś wiadomo, że nastąpi to szybciej, bo już pod koniec tego tygodnia.

Helmuty jeździły po poznańskich torach przez 22 lata. Jak podaje MPK Poznań, 56 pochodziło z Düsseldorfu, a 31 z Frankfurtu nad Menem. - Z biegiem czasu, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, z uwagi na swój wiek Helmuty były zastępowane przez bardziej nowoczesny tabor. W związku z zakupem Moderusów Gamma są wycofywane - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka poznańskiego MPK. W ruchu liniowym pozostanie jedynie 5 wagonów dwukierunkowych. Dwa wagony - GT6 i GT8 - zostaną natomiast zachowane jako zabytkowe i będą pojawiać się np. na linii turystycznej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne organizuje pożegnanie niemieckim tramwajom. W niedzielę, 10 listopada, od 11.00 do 12.00 będzie można zobaczyć wagony ustawione na terenie zajezdni przy ulicy Madalińskiego. - Zaprezentowane zostaną wagony zachowane jako historyczne: GT6 - 2513 z Düsseldorfu, GT8 - 702 z Düsseldorfu, GT8ZR - 907 z Frankfurtu nad Menem (one są i pozostaną w oryginalnych barwach niemieckich przewoźników) oraz ostatnie, będące jeszcze w eksploatacji, wagony liniowe GT8 z Düsseldorfu: 697, 699, 703, 707, 708, 711 i 712 - dodaje.

Na 12.00 zaplanowano natomiast pożegnalny przejazd po mieście wybranymi Helmutami. Impreza jest bezpłatna, a w trakcie przejazdu członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych będą przeprowadzać kwestę "Ratujmy Stare Bimby".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
68.38 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro