Reklama
Reklama

Do USA bez wiz już od 11 listopada!

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda właśnie ogłosił, że już od 11 listopada Polacy będą mogli wjeżdżać na terytorium Stanów Zjednoczonych bez wiz.

- Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce.

Co to oznacza dla Polaków? Przede wszystkim to spora oszczędność dla obywateli. Do tej pory planując wyjazd do USA konieczne było zapłacenie za ubieganie się o wizę (160 dolarów) ponosząc ryzyko, że wizy się nie dostanie. Dodatkowo konieczna była wizyta w ambasadzie i rozmowa z pracownikiem, który decydował o przyznaniu wizy.

Od 11 listopada nie trzeba będzie płacić 160 dolarów, nie trzeba też będzie jechać do ambasady. Konieczne będzie natomiast posiadania paszportu biometrycznego (te wydawane są w Polsce od 2006 roku, natomiast od 2009 roku posiadają chip RFIP) i zarejestrowanie się w ESTA - Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Koszt to 14 dolarów. Warto pamiętać, że to zawsze amerykańskie służby imigracyjne podejmują decyzję o wpuszczeniu obcokrajowca na terytorium USA. Decyzja zapada na miejscu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro