Reklama
Reklama

41 solarek i 13 tysięcy ton soli gotowe na zimę na A2

fot. Autostrada Eksploatacja

Autostrada Eksploatacja zarządzająca odcinkiem A2 Świecko - Konin zapewnia, że zima nie zaskoczy drogowców.

Od 1 listopada trwa okres gotowości do akcji zima w Autostradzie Eksploatacji. - Wprowadzono dodatkowe dyżury utrzymania zimowego, tak by w razie potrzeby natychmiast podjąć akcję. Każdego dnia przygotowanych jest na to ponad 100 pracowników w 5 Obwodach Utrzymania Autostrady zlokalizowanych wzdłuż odcinka autostrady A2 Świecko - Konin - wyjaśnia AE.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Na każdej z polskich autostrad obowiązuje pierwszy stopień utrzymania zimowego. A to oznacza, że w ciągu pół godziny od momentu rozpoczęcia opadów śniegu na trasę musi wyjechać sprzęt odpowiedzialny za odśnieżanie. - Jezdnia autostrady musi być odśnieżona w ciągu 2 godzin po ustaniu opadów śniegu w ciągu dnia i 4 godzin po ustaniu opadów w nocy - wyjaśnia Włodzimierz Matczak z Autostrady Eksploatacji.

W magazynach czeka 13 tysięcy ton soli, a na parkingach 41 solarek. - Do prowadzenia akcji zapobiegawczych i zwalczających na autostradach nie używamy piasku, lecz soli drogowej z roztworem wodnym chlorku sodu, a przy temperaturach sięgających poniżej -7 C z chlorkiem wapnia. Taka mieszanka pozwala szybko poradzić sobie z zalegającym na jezdni śniegiem. Wszystko po to, by zapewnić osobom podróżującym Autostradą Wielkopolską maksimum bezpieczeństwa. Jednak również kierowcy muszą pomóc służbom utrzymaniowym. Jak? Nie wyprzedzając pracującego na drodze sprzętu - radzi Matczak.

Autostrada Eksploatacja już teraz apeluje do kierowców, by nie wyprzedzali pługosolarek pracujących na A2. - Solarki poruszają się z prędkością do 60 km/h. Dlatego też część kierowców, pomimo niebezpieczeństwa ryzykuje i wyprzedza pracujący sprzęt. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przed solarką droga jest jeszcze nieodśnieżona i poruszanie się po niej może być niebezpieczne - ostrzega Paweł Pytliński, specjalista ds. bezpieczeństwa w Autostradzie Eksploatacji.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro