Reklama
Reklama

Zatrudniał nielegalnie niemal 90 obcokrajowców. "Pracodawca został ukarany karą grzywny w wysokości 20 tys. zł"

fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kalisza zakończyli właśnie kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców pracujących w gospodarstwach rolno-ogrodniczych na terenie powiatu konińskiego.

Kontrola została przeprowadzona wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy Oddział w Koninie, a także funkcjonariuszami Policji z KMP z Konina.

Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali cudzoziemców pracujących przy zbiorach w dwóch gospodarstwach rolno-ogrodniczych. Kontrola legalności pobytu cudzoziemców wykazała, że przebywali oni legalnie na terytorium Polski, cześć z nich posiadała również oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, wpisane do ewidencji oświadczeń, natomiast żaden cudzoziemiec nie miał umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą. Kilkoro z legitymowanych cudzoziemców nie miało żadnych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy, nie potrafili także powiedzieć w jakiej firmie pracują - relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po przeanalizowaniu całej dokumentacji związanej z zatrudnianiem cudzoziemców przez kontrolowaną firmę funkcjonariusze SG stwierdzili, że firma ta zatrudniała w kontrolowanym okresie 87 cudzoziemców (obywateli Ukrainy, Mołdawii i Armenii) - dodaje.

W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności zatrudnienia stwierdzono, że 86 z nich nielegalnie wykonywało pracę. Z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości na pracodawcę zostały nałożone 2 mandaty karne na łączną kwotę 600 zł. Ponadto nieuczciwy pracodawca, który nielegalnie zatrudniał pracowników ze wschodu został ukarany karą grzywny w wysokości 20 tys. złotych - kończy mjr SG Konieczniak.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
18℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro