Reklama
Reklama

Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz kandydatami PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

fot. PAP/Jakub Kamiński
fot. PAP/Jakub Kamiński

W grudniu kadencję kończy trzech sędziów TK. Prawo i Sprawiedliwość proponuje następców.

Marek Zubik, Piotr Tuleja oraz Stanisław Rymar to sędziowie, którzy na początku grudnia kończą kadencję w Trybunale Konstytucyjnym. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło więc nazwiska kandydatów, którzy mają ich zastąpić. To Elżbieta Chojna-Duch, Krystyna Pawłowicz oraz Stanisław Piotrowicz.

Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS, która nie kandydowała w ostatnich wyborach, już pożegnała się ze swoimi obserwatorami na Twitterze. - W związku z wystawieniem przez PiS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim, którzy tu ze mną wymieniali poglądy, dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska - napisała. Jak przyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, w TK będzie chciała doprowadzić do tego, by trybunał stał się bardziej zrozumiały dla obywateli.

Zdaniem opozycji oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zarówno kandydatura Pawłowicz, jak i Piotrowicza (który kandydował w ostatnich wyborach, ale nie dostał się do Sejmu), są krokiem do przekształcenia Trybunału Konstytucyjnego w trzecią izbę parlamentu. Tymczasem TK powinien być niezależnym, apolitycznym organem.

Trybunał Konstytucyjny to 15 sędziów wybieranych przez Sejm na 9 letnią kadencję bezwzględną większością głosów. Gdy do TK w grudniu dołączy trzech nowych sędziów, w Trybunale pozostanie jedynie dwóch, którzy byli wybierani przez rząd PO-PSL.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro