Reklama
Reklama

Wcześniej niż zakładano zakończyła się budowa ul. Folwarcznej. Nowe ulice zostały oddane do użytku (video)

fot. PIM

Około 2 km ulic powstało w ciągu niespełna roku w rejonie Kobylegopola i os. Przemysława w ramach budowy ul. Folwarcznej i związanej z nią przebudowy okolicznego układu drogowego.

Budowa trwała o niemal 2 miesiące krócej niż przewidywała to podpisana w listopadzie ubiegłego roku umowa. Zapisano w niej, że wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca - spółka Strabag - ma na jej realizację 13 miesięcy. Staraliśmy się wszyscy, by mieszkańcy mogli jak najwcześniej korzystać z tak potrzebnego nowego układu drogowego, który m.in. znacząco poprawi skomunikowanie osiedla Przemysława z pętlą na Franowie, a tym samym ułatwi szybkie dotarcie jego mieszkańców do centrum miasta - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zakończone roboty objęły nie tylko budowę ul. Folwarcznej, lecz również rozbudowę ul. Szwajcarskiej (przy zajezdni tramwajowej), a także ul. Stalowej, Kobylepole, Piwnej i Reknickiej. W efekcie inwestycji ulice o kiepskiej do tej pory nawierzchni - często gruntowej bądź ułożonej z betonowych płyt - zyskały oświetlenie, odwodnienie, jezdnię z nawierzchni bitumicznej, chodniki i drogi rowerowe. Istniejące skrzyżowanie ulic Piwnej, Stalowej i Kobylepole przebudowano w bezpieczne rondo. W ramach nowego układu drogowego wybudowano również drugie rondo, na połączeniu ulic Stalowej i Folwarcznej - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstały też dwa dojścia do os. Przemysława, zatoki dla autobusów, przejazdy i przejścia kolejowe, przejścia dla pieszych i rowerzystów oraz sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły podstawowej przy ul. Szpaków. W jej rejonie wprowadzono też udogodnienie dla rodziców dowożących dzieci do szkoły - zatokę postojową typu Kiss&Ride (zatrzymaj się, wysadź i jedź). Nasadzono nową zieleń - dodają PIM.

Ponadto w ramach tej samej umowy w ul. Kobylepole powstała kanalizacja sanitarna i wodociąg wraz z przyłączami. Wodociąg zbudowany został również w ul. Piwnej i Reknickiej. Koszt prac wodno-kanalizacyjnych sięgnął 1,6 mln zł. Łącznie budowa ul. Folwarcznej i przebudowa układu drogowego w tym rejonie kosztowały ok. 33,7 mln zł. Finansowano ją przede wszystkim ze środków budżetowych miasta Poznania. Kwotą 3,55 mln zł realizację inwestycji dofinansowała IKEA - kończą PIM.

Od jutra ulicą Folwarczną pojadą też miejskie autobusy - linii nr 155 i 166. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro