Reklama
Reklama

Poznań z prawdopodobnie najszybszymi ładowarkami autobusów elektrycznych na świecie

fot. Ekoenergetyka-Polska
fot. Ekoenergetyka-Polska

Świetnymi wynikami chwali się zielonogórska firma Ekoenergetyka-Polska, która zamontowała poznańskie ładowarki.

Elektryczne autobusy Solaris, które właśnie trafiają do naszego miasta w ramach zamówienia MPK Poznań, będą korzystać z wyjątkowo szybkich ładowarek. - Kontrakt zakłada, że w stolicy Wielkopolski elektryczne autobusy będzie zasilać 16 stacji ładowania, na łączną moc ponad 2,2 MW. Infrastruktura pojawi się w trzech lokalizacjach. Na dworcu autobusowym Jana III Sobieskiego i będą to dwie dwustanowiskowe stacje ładowania pantografowego o mocy 540 kW każda. Kolejne miejsce to dworzec autobusowy Garbary - jednostanowiskowa stacja ładowania pantografowego 270 kW. Trzecią lokalizacją jest zajezdnia na ul. Warszawskiej i tam pojawią się dwustanowiskowe stacjonarne, zajezdniowe stacje ładowania o mocy 80 kW oraz trzy mobilne o mocy 40 kW każda - informuje Ekoenergetyka.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Duża część prac została już wykonana, co pozwoliło wykonawcy na przeprowadzenie pierwszych testów ładowania. Nie dość, że ładowanie odbywa się prawidłowo, to ładowarki błyskawicznie zasilają autobusy. - Testy przeprowadziliśmy przy dworcu autobusowym Sobieskiego. Zainstalowaliśmy tam ładowarki o mocy 540 kW, ze stacjami dokującymi EC Engineering. Autobus SBC ładował się z mocą 533 kW, z natężeniem 790A! Cały proces przebiegł w pełni prawidłowo, co pozwala nam przypuszczać, że jest to najszybsza ładowarka na świecie - dodaje.

Przypomnijmy, że w grudniu 2018 roku poznańskie MPK podpisało umowę z fabryką Solaris Bus & Coach na dostawę elektrycznych 15 autobusów przegubowych i 6 standardowej długości. Wszystkie będą wyposażone w baterie Solaris High Power, będą miały funkcje doświetlania zakrętów (jako pierwsze w mieście), a na ich dachach pojawią się ogniwa fotowoltaiczne. Wartość kontraktu to 70 milionów złotych. Mają trafić do MPK najpóźniej do końca lutego przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro