Specjaliści z UAM w grupie naukowców badających obiekt Hygiea. To może być nowa planeta!
Zdaniem naukowców Hygiea może zostać zaliczona w poczet planet karłowatych. Artykuł na ten temat właśnie ukazał się w prestiżowym magazynie naukowym "Nature Astronomy".
W grupie naukowców pod wodzą Francuza Pierra Vernazza znajdują się pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To dr Edyta Podlewska-Gaca, dr Przemysław Bartczak, dr Grzegorz Dudziński, prof. Agnieszka Kryszczyńska, prof. Tadeusz Michałowski oraz dr Anna Marciniak. Wykorzystując jeden z największych na świecie teleskopów ESO VLT oraz małe teleskopy, także amatorskie, obserwowano planetoidy z niespotykaną wcześniej rozdzielczością.
Wśród badanych obiektów była Hygiea, czwarta co do wielkości planetoida znajdująca się w pasie pomiędzy Marsem i Jowiszem. - Dzięki obserwacjom wykonanym na teleskopie VLT, który jest jednym z najpotężniejszych systemów obrazujących na świecie, mogliśmy wyznaczyć parametry fizyczne planetoidy Hygiea, oraz zbadać jej historię dynamiczną - wyjaśnia dr Edyta Podlewska-Gaca.
Ustalono m.in., że okres rotacji obiektu jest dwa razy krótszy niż sądzono. W toku badań stwierdzono też, że sferyczny kształt Hygiei może być rezultatem zderzenia z innym obiektem o średnicy od 75 do 150 km. Do kolizji miało dojść 2 mln lat temu. - W wyniku tego zderzenia planetoida została rozbita, ale duża jej część ponownie się połączyła, głównie pod wpływem własnej grawitacji, nadając jej dzisiejszy prawie sferyczny kształt. Reszta obiektów powstałych wskutek kolizji tworzy grupę ponad 7000 ciał zaliczanych do rodziny Hygiei - informuje Biuro Prasowe UAM.
Hygiea spełnia obecnie wszystkie warunki, by być klasyfikowana jako planeta karłowata: krąży wokół Słońca, nie jest księżycem, nie wyczyściła otoczenia swojej orbity i jest prawie sferyczna.