Reklama
Reklama

Trasa S11 między Kórnikiem i Ostrowem Wlkp. jeszcze nie zaczęła powstawać, a GDDKiA już ma problemy

fot. archiwum
fot. archiwum

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że szuka nowego wykonawcy opracowań projektowych dla trasy.

W styczniu 2018 roku GDDKiA podpisała umowę z firmą JPL Project na opracowanie projektowe dla drogi ekspresowej S11 Kórnik - Ostrów Wielkopolski. - Pod koniec roku wykonawca ukończył pierwszy etap projektowania (Studium Korytarzowe), który wiosną bieżącego roku pozwolił zorganizować spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin, przez które planowana jest S11 - wyjaśnia Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

W czerwcu okazało się, że wykonawca ma pewne problemy. W lipcu JPL Project poinformowała GDDKiA, że rozpoczęto procedowanie wniosku o upadłość. Powód? Wypowiedzenie umów kontrahentów oraz liczne odejścia pracowników. - Wyczerpując zapisy umowy i wcześniejsze próby porozumienia z wykonawcą, ostatecznie wezwaliśmy wykonawcę do realizacji zadania. Wykonawca nie odpowiedział na żadne z naszych wezwań. W związku z tym byliśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy z winy wykonawcy, co nastąpiło 10 października 2019 r. Następnie naliczyliśmy dotychczasowemu wykonawcy stosowne kary umowne i niezwłocznie przystąpiliśmy do przygotowania nowego przetargu - dodaje.

Ogłoszono już nowy przetarg na wybór wykonawcy opracowania. Oferty można składać do 29 listopada. - Wyłoniony w ramach postępowania przetargowego wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie kolejnego etapu prac projektowych czyli Studium Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowe wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcji Programowej z dokumentacją geologiczno-inżynierską - wyjaśnia Cieślak.

Umowa z nowym wykonawcą ma być podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Termin realizacji to natomiast 44 miesiące.

W przypadku pozostałych odcinków trasy S11 w Wielkopolsce, a więc: Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki, Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno, trwają prace związane z opracowaniem Studiów Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro