Reklama
Reklama

Spółka zależna Nextbike Polska odpowiedzialna za miejskie rowery w Trójmieście ogłosi upadłość. Co z PRM?

fot. Rowermevo.pl
fot. Rowermevo.pl

W poniedziałek Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot odstąpiło od umowy ze spółką NB Tricity, która jest w 100% zależna od Nextbike Polska.

NB Tricity miało podpisaną umowę ze stowarzyszeniem na prowadzenie systemu Mevo w Trójmieście. Na mocy umowy dostarczało, zarządzało i eksploatowało System Roweru Metropolitalnego, w skład którego wchodziło ponad 4000 rowerów czwartej generacji z napędem elektrycznym oraz 660 stacji rowerowych. Jak podaje money.pl, stowarzyszenie wezwało spółkę do zapłaty ponad 8 milionów złotych kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy.

NB Tricity podjęło decyzję o przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Prezes Nextbike Polska zapewnia, że firma Nextbike kontynuuje obsługę pozostałych klientów. - NB Tricity to spółka celowa w 100% zależna od Nextbike Polska o kapitale zakładowym 5 tys. zł. Jedynym projektem realizowanym przez NB Tricity był projekt roweru metropolitalnego Mevo. Zgodnie z umową z OMGGS, tytułem należytego jej wykonania, NB Tricity zabezpieczyła Stowarzyszenie w postaci bezwarunkowej i nieodwołalnej gwarancji bankowej, udzielonej przez Alior Bank do maksymalnej wysokości 4 027 290 zł. Powyższa gwarancja bankowa została wystawiona w ramach zawartej z Nextbike Polska umowy o limit na gwarancję - informuje Nextbike Polska w oficjalnym komunikacie. -Jest to obecnie jedyne obciążenie Nextbike z tytułu realizacji przez NB Tricity umowy z OMGGS -podkreśla Paweł Orłowski, prezes spółki.

Dlaczego stowarzyszenie zdecydowało się rozwiązać umowę z NB Tricity? - Zarząd Obszaru dawał NB Tricity sp. z o.o. wiele szans i wyznaczał liczne dodatkowe terminy, na wykonanie warunków umowy tj. dostarczenie kolejnych transz rowerów oraz zapewnienie poprawnego działania systemu. Kolejne przedłużone terminy, wskazywane i obiecywane przez NB nie zostały jednak dotrzymane. W ocenie Zarządu OMGGS dalsza współpraca z nierzetelnym kontrahentem nie rodzi nadziei na poprawę. Decyzja o odstąpieniu od umowy pozwoli natomiast uruchomić gwarancję bankową, jaką zabezpieczony jest kontrakt i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy - informuje Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.

Nextbike Polska jest operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego. Spółka zapewnia, że sytuacja z Trójmiasta nie będzie miała wpływu na działalność operatora w innych miastach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro