Reklama
Reklama

Auta wjeżdżają pod same nagrobki. "Jak tak dalej pójdzie to na cmentarzu będą korki"

fot. Dominika
fot. Dominika

Widok auta zaparkowanego w sobotę na terenie cmentarza na Junikowie zbulwersował naszą czytelniczkę.

- Nawet pod grób za ciężko podejść. I nie byli to bynajmniej ludzie starsi albo niepełnosprawni tylko dwie kobiety z dzieckiem. Jak tak dalej pójdzie za tydzień na cmentarzu będą korki - napisała do nas w sobotę Dominika.

Zdenerwowanie nie jest w tym przypadku uzasadnione. Wjazd samochodem na teren poznańskich cmentarzy jest możliwy po uiszczeniu opłaty. Zarządcy nekropolii umożliwiają w ten sposób mieszkańcom Poznania odwiedzenie grobów bliskich osób autem, co jest szczególnie wygodne dla osób schorowanych, mających problem z poruszaniem się o własnych nogach. Tak było właśnie 26 października. Każdy chętny, po uiszczeniu opłaty, mógł w określonych godzinach dojechać w rejon wybranego nagrobka. Z takiej możliwości można było skorzystać także w poniedziałek.

W najbliższych dniach na cmentarzach na pewno nie będą się tworzyć "korki". Obowiązywać bowiem będzie zakaz wjazdu na nekropolie autami. Nie wjedziemy samochodem na cmentarze we wtorek, środę, czwartek, piątek, a także w sobotę. Pierwszą sobotą, w której auta będą mogły pojawić się na cmentarzu będzie 9 listopada. Koszt wjazdu autem osobowym na cmentarz to 20 złotych. Mniej zapłacą osoby niepełnosprawne lub po 75. roku życia.

Co prawda na cmentarzach korki nam nie grożą, ale z pewnością w najbliższych dniach przy nekropoliach trzeba się liczyć z utrudnieniami. Wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu, cierpliwość natomiast przyda się kierowcom szukającym miejsca do zaparkowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro