Reklama
Reklama

Z powietrzem w Poznaniu nie jest dobrze: znowu zakaz palenia w kominkach

fot. Jakub Wróblewski / archiwum
fot. Jakub Wróblewski / archiwum

Przez cztery ostatnie dni w Poznaniu dochodziło do przekroczenia normy dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu.

W ciągu doby dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 nie powinno przekroczyć 50 mikrogramów. Tymczasem w poniedziałek stacja przy ul. Dąbrowskiego pokazała stężenie dobowe na poziomie 61, we wtorek - 55, w środę - 51, a w czwartek - 74 mikrogramów na metr sześcienny. Najgorzej było w nocy z czwartku na piątek. O północy godzinowe stężenie wyniosło aż 145 mikrogramów na metr sześcienny.

Z prognoz wynika, że do dobowego przekroczenia normy może dojść również w piątek. W związku z tym urzędnicy ponownie wprowadzają w życie "zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu".

To właśnie spalanie węgla i drewna w kominkach, piecach kaflowych, kotłach węglowych czy "kozach" powoduje najwięcej problemów z pyłem PM10. - Jeżeli Twoi sąsiedzi nie przestrzegają zakazu, poinformuj o tym Straż Miejską pod nr tel. 986 - apelują urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro