Reklama

Artyści i politycy wspierają skłot Rozbrat i podpisują się pod listem do prezydenta Poznania

fot. FB Rozbrat
fot. FB Rozbrat

Trwa walka o pozostanie skłotu w dotychczasowym miejscu.

We wrześniu anarchiści zorganizowali manifestację w obronie skłotu Rozbrat, teraz powstał list do Jacka Jaśkowiaka. Autorzy wyjaśniają w nim, że aktywiści od 1994 roku zajmują teren przy ulicy Pułaskiego. - O ten ożywiony i odnowiony społeczną działalnością teren od 5 lat toczy się proces sądowy dotyczący zasiedzenia nieruchomości przez osoby z kolektywu Rozbrat. W procesie tym odsłania się perfidia i absurd kafkowskich procesów prywatyzacji. Choć wielokrotnie wykazano już indolencję władz miejskich i pazerność biznesu, sąd wciąż nie może zdecydować, miasto nie potrafi zająć rozsądnego stanowiska, a biznes - odpuścić swoich pazernych roszczeń - czytamy.

- Zawsze, gdy w Poznaniu, w Polsce i na świecie jakaś dyskryminowana czy wyzyskiwana grupa prosiła o wsparcie, Rozbrat udzielał go bez wahania. To Rozbrat stawał za ofiarami bezdomności, bezrobocia, przemocy i reprywatyzacji, jego aktywistki i aktywiści przez całe dziesięciolecia robiły i robili to, co słuszne, narażając się na procesy, konflikty i walki. Przyszedł czas by solidarnie wesprzeć Rozbrat, by stanąć po stronie tych, którzy wytrwale znoszą ciągłe ataki, groźby eksmisji, spraw sądowych i połajanki. Nie możemy stać obojętnie, gdy ważą się losy tego miejsca. Oczekujemy również zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie ze strony władz miasta Poznania i udzielenia przez nie wsparcia Rozbratowi - apelują do prezydenta Poznania.

Pod listem podpisało się ponad 120 osób. To m.in. Agnieszka Holland, Kinga Dunin, Andrzej Leder, Maria Janion, Zbigniew Libera, Adrian Zandberg i Maciej Nowak.

O sprawie piszemy od maja. Społeczność Rozbratu od lat uważa się za "prawowitych dysponentów" terenu przy ulicy Pułaskiego (opuszczonego kiedyś przez firmę Darex). Wiosną jednak komornik oszacował wartość gruntu, co może prowadzić do zlicytowania działki. Sprzedaż terenu natomiast oznaczałaby eksmisję skłotu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
62.94 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro