Reklama
Reklama

Studenci zadecydują o przyszłości placu Wiosny Ludów

fot. MPU
fot. MPU

Zgodnie z zapowiedziami miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną placu Wiosny Ludów.

Samorząd nie jest właścicielem całego terenu, którego dotyczy konkurs. Plac jest podzielony na grunty należące do różnych podmiotów. Stąd pomysł przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a to z kolei pozwoli na wywłaszczenie działek. Chodzi m.in. o działający w tym rejonie parking czy słynny "narożnik" przy Kupcu Poznańskim.

Niezależnie od tych działań urzędnicy zdecydowali się na rozpisanie konkursu, do którego mogą przystąpić studenci kierunków architektonicznych z całego kraju.

- Na polskich uczelniach uczy się wielu młodych, zdolnych ludzi, przyszłych architektów. Nasz konkurs daje im szansę, by pokazać swoje możliwości. Liczymy na świeże spojrzenie i kreatywne pomysły, które pomogą zagospodarować tę ważną dla całego miasta przestrzeń. Takie rozwiązanie sprawdziło się już przy okazji projektowania ulicy Kościelnej, wierzę, że teraz również studenci zaproponują oryginalne koncepcje - powiedział Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury.

W pracach należy wziąć pod uwagę choćby historyczne gabaryty i podziały czy zastosowanie zwartej zabudowy skupionej wokół placu-rozdroża. Planowane jest również uspokojenie ruchu samochodowego: teren stanie się strefą zamieszkania.

Projekty można składać do 24 stycznia. Organizatorzy zaznaczyli, że powinny one być możliwe do zrealizowania. Wyniki konkursu poznamy pod koniec lutego. Pula nagród to 6 tys. zł brutto.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro