Reklama
Reklama

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania: radni zgodzili się na podniesienie kar

fot. UMP
fot. UMP

Ważną decyzję dotyczącą zmian w  Strefie Płatnego Parkowania podjęli we wtorek miejscy radni.

Zgodnie ze zmianami w prawie, które obowiązują od września, maksymalna wysokość opłaty dodatkowej może wynieść 10 proc. minimalnego wynagrodzenia, co obecnie oznacza 225 zł. Decyzja o ewentualnym podwyższeniu kar w Strefie Płatnego Parkowania należy oczywiście do samorządów.

Dotychczas w Poznaniu parkowanie w strefie bez ważnego biletu wiązało się z niską karą. Dziennie ok. 500 kierowców zdecydowało się na pozostawienie samochodu bez wniesienia opłaty.

Według urzędników i radnych wyższe kary spowodują, że znacznie mniej kierowców będzie unikać wniesienia opłaty. Ma to również zwiększyć rotację pojazdów.

- Zwiększona kwota kar za nieuczciwe parkowanie wyrówna dotychczasową dysproporcję pomiędzy opłatą za brak biletu w komunikacji miejskiej 280 zł (do 7 dni 140 zł) i w SPP. Dotychczas było to 50 zł, a po wejściu w życie uchwały - 200 zł. Taką samą kwotą zostaną obciążeni kierowcy, którzy nie dokonają płatności w parkometrze lub przez aplikację, jak i ci, którzy przekroczą czas parkowania - informuje urząd miasta.

Wpływy z SPP finansują w Poznaniu m.in. remonty chodników i nasadzenia zieleni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro