Reklama
Reklama

Protest "Stop Tureckiej Inwazji!" odbył pod Starym Marychem

fot. Włodzimierz Hoppel

W Poznaniu podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce odbył się dziś symboliczny protest przeciwko tureckiej inwazji w północnej Syrii.

Prezydent Turcji w środę ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej przeciwko kurdyjskiej milicji w północnej Syrii. Turcja uważa te jednostki za terrorystów, którzy mogą zagrozić bezpieczeństwu kraju. Wcześniej z regionu wycofały się siły amerykańskie, które wraz z Kurdami zwalczały tzw. państwo islamskie. Prezydent Turcji chce utworzyć wzdłuż granicy z Syrią strefę wolną od bojówek kurdyjskich.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Pod cyniczną nazwą "Źródło pokoju" 9 października wojska tureckie, na rozkaz prezydenta Erdogana rozpoczęły inwazję militarną w północnej Syrii. W rzeczywistości celem działań zbrojnych jest jednak destabilizacja regionu, czego konsekwencje odczuwalne będą również na arenie międzynarodowej - informują organizatorzy protestu - Federacja Anarchistyczna Rozbrat.

Świat milczy, a działania militarne przybierają na sile, już kilkanaście godzin po ich rozpoczęciu docierają do opinii publicznej pierwsze informacje o ofiarach cywilnych i bombardowaniach. Władze Polski, co nie zaskakuje, również nie zabierają głosu, choć zarówno Turcja jak i USA są sojusznikami w ramach struktur NATO. Milczenie oznacza w tym momencie przyzwolenie na działania wojskowe mające na celu wymordowanie narodu kurdyjskiego, jak również wzmocnienie fundamentalistów - dodają.

Kurdowie od lat są wspierani przez międzynarodowe grupy anarchistyczne. Jednak, jeżeli chodzi o wsparcie polityków i rządów, walczą osamotnieni. Dlatego też, w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, razem z innymi polskimi i międzynarodowymi grupami, wyrażamy sprzeciw wobec terroru Erdogana i Trumpa, jednocześnie solidaryzując się z walczącymi o wolne społeczeństwo Kurdyjkami i Kurdami. Dość bezkarności reżimu Erdogana, dość cynicznej polityki Trumpa! Powstrzymajmy rzeź Kurdyjek i Kurdów! Stanowcze nie dla Tureckiej inwazji! - kończą.

Jak tłumaczy w rozmowie z WTK dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza sytuacja na pograniczu Turcji i Syrii wymierzona jest bezpośrednio w Kurdów ale dotyczy także całej Europy. Obawiam się, że w Europie może dochodzić nawet do brutalnych starć, takich jak mieliśmy przed wyborami chociażby w wymiarze holenderskim. Więc tego typu wydarzenia, to nie tylko wydarzenia gdzieś tam w Syrii, gdzieś tam daleko, ale to są wydarzenia, które definiują też nasze bezpieczeństwo i nasz wymiar patrzenia na sytuację w Europie i w regionie - mówi dr Raubo.

Poznański protest "Przeciwko tureckiej inwazji! Stop Rzezi Kurdyjek i Kurdów!" rozpoczął się o godzinie 13:00 pod Starym Marychem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro