Reklama

Święty Marcin: auta nie będą parkować przed CK Zamek, dziedziniec przejdzie metamorfozę

fot. Aleksander Wadas Studio

Właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zamkowego dziedzińca, na którym dziś parkują samochody.

- Chcemy przekształcić ten plac w miejsce wspólnego spędzania czasu. Ma to być przestrzeń zielona i przyjazna, przyciągająca i zapraszająca ludzi do odpoczynku. Chcemy w ten sposób wyjść poza mury Zamku i realizować tutaj nasz program. Ta przestrzeń nie ma być jednak tylko dla CK Zamek, ale przede wszystkim dla poznaniaków, którzy będą mogli spędzać tu czas. Takie miejsce w centrum miasta jest bardzo potrzebne, szczególnie w kontekście przebudowy ulicy Św. Marcin - mówiła w kwietniu Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

Właśnie wiosną ogłoszono konkurs, który podzielono na dwa etapy. W pierwszym udział wzięło 40 zespołów projektowych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się już tylko 8 zespołów. I nagrodę w konkursie, w wysokości 25 000 zł, otrzymało Aleksander Wadas Studio. - Zwycięska praca konkursowa odpowiedziała wyczerpująco na potrzeby zamawiającego. Pawilon z częścią gastronomiczną i zapleczem socjalnym, wychodzący z aktywnością zamkową na zewnątrz z wyświetlanymi na ledowym ekranie z informacjami o wydarzeniach w Zamku, tworzy strefę zewnętrzną projektowanego założenia. Masywny dach pawilonu nawiązuje do architektury Zamku a domknięty plac pomiędzy Zamkiem i pawilonem, podzielono czytelnie na strefy wypoczynku i reprezentacyjną. Projekt daje dużo możliwości aranżacji przestrzeni placu, w centralnej części umieszczono dysze chłodzące oraz płytkie lustro wody wykorzystywane latem dla ochłody lub zimą jako lodowisko - pisze w wyjaśnieniu przewodniczący Sądu Konkursowego, architekt Piotr Kostka.

II miejsce przyznano Anecie Faner (15 000 zł),a III pracowni Palmett (10 000 zł). Zwycięska praca będzie teraz podstawą projektu budowlanego i wykonawczego. Projekty mają być gotowe w 2020 roku, a prace budowlane zaplanowano na 2021 roku. Całość ma kosztować około 9 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
47.41 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro