Reklama

Święty Marcin: auta nie będą parkować przed CK Zamek, dziedziniec przejdzie metamorfozę

fot. Aleksander Wadas Studio
fot. Aleksander Wadas Studio

Właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zamkowego dziedzińca, na którym dziś parkują samochody.

- Chcemy przekształcić ten plac w miejsce wspólnego spędzania czasu. Ma to być przestrzeń zielona i przyjazna, przyciągająca i zapraszająca ludzi do odpoczynku. Chcemy w ten sposób wyjść poza mury Zamku i realizować tutaj nasz program. Ta przestrzeń nie ma być jednak tylko dla CK Zamek, ale przede wszystkim dla poznaniaków, którzy będą mogli spędzać tu czas. Takie miejsce w centrum miasta jest bardzo potrzebne, szczególnie w kontekście przebudowy ulicy Św. Marcin - mówiła w kwietniu Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Właśnie wiosną ogłoszono konkurs, który podzielono na dwa etapy. W pierwszym udział wzięło 40 zespołów projektowych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się już tylko 8 zespołów. I nagrodę w konkursie, w wysokości 25 000 zł, otrzymało Aleksander Wadas Studio. - Zwycięska praca konkursowa odpowiedziała wyczerpująco na potrzeby zamawiającego. Pawilon z częścią gastronomiczną i zapleczem socjalnym, wychodzący z aktywnością zamkową na zewnątrz z wyświetlanymi na ledowym ekranie z informacjami o wydarzeniach w Zamku, tworzy strefę zewnętrzną projektowanego założenia. Masywny dach pawilonu nawiązuje do architektury Zamku a domknięty plac pomiędzy Zamkiem i pawilonem, podzielono czytelnie na strefy wypoczynku i reprezentacyjną. Projekt daje dużo możliwości aranżacji przestrzeni placu, w centralnej części umieszczono dysze chłodzące oraz płytkie lustro wody wykorzystywane latem dla ochłody lub zimą jako lodowisko - pisze w wyjaśnieniu przewodniczący Sądu Konkursowego, architekt Piotr Kostka.

II miejsce przyznano Anecie Faner (15 000 zł),a III pracowni Palmett (10 000 zł). Zwycięska praca będzie teraz podstawą projektu budowlanego i wykonawczego. Projekty mają być gotowe w 2020 roku, a prace budowlane zaplanowano na 2021 roku. Całość ma kosztować około 9 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
44.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro