Reklama
Reklama

Polskie szpitale mają ponad 13 miliardów złotych długów

fot. Afonso Lima/freeimages.com

Polskie szpitale są w fatalnej kondycji finansowej.

Jak informuje RMF FM, jeszcze przed wyborami Ministerstwo Zdrowia miało przedstawić dane o długach publicznych placówek w drugim kwartale tego roku. Dziennikarze dotarli jednak do nieoficjalnych wyliczeń resortu. Wynika z nich, że szpitale są winne ponad 13 mld zł.

Wybierz Renault Megane od ręki i zyskaj do 13.000 zł rabatu oraz ubezpieczenie 3,9% Auto Compol S.A. zaprasza! tel: 512 295 955
REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku było to 13,7 mld zł.

Skąd opóźnienie informacji o obecnej sytuacji? W ostatnich tygodniach podłączoną "finansową kroplówkę" pod część placówek. Około 800 mln zł trafiło do szpitali, które najbardziej straciły na powstaniu sieci. Resort opóźni więc publikację bilansu, żeby dać szpitalom czas na wpisanie dodatkowych pieniędzy do budżetów, co pozwoli na podanie informacji o niższym zadłużeniu.

Oficjalnych danych można spodziewać się po wyborach. Tymczasem dyrektorzy szpitali narzekają, że rząd nakłada na placówki nowe zobowiązania finansowe, ale nie przekazuje dodatkowych pieniędzy. Dorota Gałczyńska-Zych z warszawskiego szpitala bielańskiego ocenia, że obecny rok skończy z 10 milionami złotych straty.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dym z kominków nad działkami przy Dolnej Wildzie: "Nie można nawet mieszkania przewietrzyć"
17℃
7℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro